Близько 4 тисяч військових РФ скупчилися на кордоні з Україною, повідомила газета The New York Times. За інформацією головнокомандувача ЗСУ Руслана Хомчака, чисельність російських військ в окупованому Криму зросла до 32 тисяч. В ОРДЛО розгорнуто 14 ворожих бойових бригад, полків та підрозділів забезпечення чисельністю близько 28 тисяч осіб.

Що на думці у Росії — брязкання зброєю, чи реальна підготовка до вторгнення. Це питання не на жарт схвилювало міжнародну спільноту.

Країни Євросоюзу, США, Велика Британія, країни НАТО вже висловилися на підтримку України.

Загострення на Донбасі: як світ реагує на загрозу повномасштабного вторгнення Росії до України

США 

В американських ЗМІ з'явилася інформація, що Сполучені Штати привели свої війська у Європі до максимальної боєготовності через загострення на Донбасі.

Водночас, нарешті відбулася перша телефонна розмова між Байденом та Зеленським. До речі, за ініціативою глави Білого дому. Не можна заперечувати, що обірвати паузу Вашингтон спонукала військова російська активність біля українських кордонів і загострення ситуації на Донбасі.

Президент Байден запевнив Володимира Зеленського, що Україна ніколи не залишиться наодинці проти агресії Росії

Крім того, на підтримку України висловився очільник Пентагону Ллойд Остін у розмові зі міністром оборони Андрієм Тараном, а голова об'єднаного комітету начальників штабів Сполучених Штатів Америки генерал Марк Міллі поспілкувався із керівниками штабів армій Росії та України. 

З критикою на адресу Росії виступав і держсекретар США Ентоні Блінкен, який запевнив, що запевнив, що Вашингтон пильно стежить за діями Кремля.

Також стало відомо, що США обговорили ескалацію агресії РФ на Донбасі зі своїми союзникам в НАТО.

Тим не менше, попри російську загрозу, американські партнери не втомлюються наголошувати на важливості боротьби з корупцією в України для подальшого розвитку двостороннії відносин між країнами.

Велика Британія

Лондон серйозно занепокоєний пересуванням російських військ на кордоні з Україною та в окупованому Криму. Прем'єр-міністр Борис Джонсон заявив, що у розмові з Володимиром Зеленським заявив про підтримку суверенітету і територіальної цілісності України. Своєю чергою глава української держави закликав Велику Британію збільшити санкційний тиск на РФ. 

Євросоюз

Франція і Німеччина заявили, що стежать за пересуванням військ РФ на кордоні. У Парижі навіть заявили, що переговори "нормандської четвірки" можуть активізуватися найближчимим тижнями.  

Проте поки французи зайняті власними справами — у країні оголосили загальнонаціональний локдаун через погіршення ситуації з коронавірусом. Поки що Франції — не до України.

Очільник МЗС Німеччини Гайко Маас запевнив, що Берлін стежить за ситуацією на кордоні між Україною і Росією і закликав сторони до деескалації.

Президент Франції Емманюель Макрон та канцлер Німеччини Ангела Меркель навіть провели переговори з Володимиром Путіним. Вони закликали Росію взяти на себе зобов'язання щодо стабілізації режиму припинення вогню на Донбасі. 

Проте на переговори Меркель і Макрон не запросили Володимира Зеленського, що викликало обурення у вітчизняного МЗС. "Наша позиція — нічого про Україну без України", — наголосив речник МЗС Олег Ніколенко.

У Бундстазі фракція Меркель вже встигла виступити із заявою, де розкритикувала агресію РФ, додавши, що Путін несе відповідальність за повне подальше виконання Мінських угод.

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель запевнив свого українського колегу Дмитра Кулебу у повній підтримці.

29 березня, через три дні після того, як на Донбасі загинули 4 українські бійці, Київ відвідав президент Литви Ґітанас Науседа. Він заявив, що допоки на сході України Росія застосовує агресію, говорити про перезавантаження відносин Європейського Союзу та Москви безвідповідально. Також Науседа вважає, що російського президента Володимира Путіна можна назвати вбивцею. 

Візит Науседи викликав зацікавлення у політологів. Чимало експертів вважає, що литовському президентові у ЄС відвели роль так званого "куратора України", яким колись був експрезидент Польщі Александр Кваснєвський. Саме тому різка позиція Науседи щодо Росії є важливою для Києва.

НАТО

Північноатлантичний альянс оприлюднив чіткі сигнали на підтримку Києва. Відбулася телефонна розмова між Володимиром Зеленським та генсеком Єнсом Столтенбергом, де співрозмовники особливу увагу звернули на безпеку в Чорноморському регіону. Президент України наголосив, що вступ до НАТО може зупинити війну на Донбасі і стати сигналом для РФ.

Крім того, Командування Сухопутних військ НАТО українською мовою відзначило роль України як партнера Альянсу. 

Речник НАТО у коментарі німецькому виданню WELT застеріг Росію від подальшої ескалації в Україні.

Екскомандувач військ США в Європі своєю чергою назвав основні ознаки, за якими Україні варто чекати на напад Росії. Військові аналітики розрахували, що найбільш імовірний час для вторгнення — це російські навчання "Захід-2021".

Канада

Канадський прем'єр Джастін Трюдо на диво довго зволікав з розмовою і лише сьогодні поговорив із Зеленським. Проте він запевнив Київ у своїй підтримці, тоді як президент України попросив допомогти отримати ПДЧ в НАТО. 

Проте раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вже обговорив канадським колегою Марком Гарно загострення на Донбасі.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Джерело