П’ятидесятниця символізує прославлення родючої та квітучої природи

Православні та греко-католики святкують Трійцю – одне з найбільших церковних свят. У народі його називають зеленою неділею. Ще одна назва – П’ятидесятниця, бо святкують на п’ятдесятий день після Великодня. Традиційно цього дня у храмах освячують духмяне зілля. Про це повідомляє кореспондентка "5 каналу" Наталя Світлова.

Церковні дзвони не стихають – поки триває обряд освячення зілля. Просто неба у храмі Різдва Пресвятої Богородиці у спальному районі Дніпра зібралися понад пів тисячі вірян.

Трійця, або в народі – Зелені свята. За традицією, духовенство – в зеленому одязі, храм та ікони – у вітті та зіллі. Свято символізує прославлення родючої та квітучої природи.

"Дуже люблю маки, знайшла один єдинй, де був мак. Ми тут гуляємо з дитиною і завжди ходимо на всі свята", – розповіла Яна Скаленко.

Освячену пахучу зеленину віряни несуть додому, щоби прикрасити свої помешкання. Змалку розкладає трави у домівці й сімдесятидев’ятирічна Марія Гладка. Нині прийшла до церкви з букетом м’яти, чебрецю і липи. Каже: зберігатиме його весь рік.

"І мама і бабуся ще в селі і долівку застилали зеленою травою і ложили обов’язково чебрець кругом і на лавках ложили і на стіл ложили. Для нас з дитинства це було дуже велике свято. А тоді з цими чорнобривцями, як воду освячували  на Хрещення – брали ці чорнобривці, знову йшли з ними у церкву, а потім в хаті ними кропили", – розповіла вірянка Марія Гладка.

Світлана Селезньова радіє, що відступила пандемія коронавірусу. І можна без перестороги йти до церкви. У неї перехворіла вся сім'я, найтяжче  чоловік – лікар, який  працює з хворими. Тому сьогодні у родині святкуюють ще й  День батька і медика. 

"Завдяки молитвам нашим, звертанням до Бога, єдності нашої сім’ї  ми подолали цю хворобу. Я сюди прийшла, щоб подякувати Богу за життя за здоров’я, за свою сім’ю, за радість жити, за радість працювати, за радість того, що ми живимо у цьому світі", – сказала вірянка Світлана Селезньова.

Трійцю святкують на п’ятдесятий день після Великодня. За Євангельськими переказами, саме  тоді на апостолів зійшов Святий Дух. Тому  це свято також  називають  П'ятидесятницею або Зісланням Святого духа. Відповідно, Трійця – вважається Днем народження церкви.

"Згідно  історії свята ми знаємо, що під час п’ятидесятниці  апостоли після вознесіння Христового перебували в думі, в молитві, зійшов дух з вогнем і апостоли почали проповідувати слово Боже", – наголосив настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ Віталій Лопушанський.

Наступний день після свята Трійці присвячений прославленню Святого Духа.

Нині в Україні два офіційних вихідних. Церковне свято Трійці відзначається на державному рівні й припадає на неділю, тож вихідний переноситься на найближчий понеділок.

Наталя Світлова, Олександр Пронський, Дніпро, "5 канал".

Джерело