Від 1 вересня усім українцям, а не лише чиновникам та депутатам, треба буде декларувати свої статки. Це добровільна норма. Однак, якщо не відкрити державі свої фінанси та майно, у майбутньому може виникнути питання, звідки взялися гроші на квартиру чи машину, якщо офіційні доходи були нижчими.

Кому з українців треба підготуватися і яке майно можна не декларувати, розповіли у Сніданку з 1+1.

"Ми хочемо дати всім можливість почати з чистого аркушу своє фінансове життя", - заявив  голова комітету ВРУ з фінансів та податків Данило Гетманцев. Так голова податкового комітету описує закон щодо декларування українцями своїх статків.

Легалізація чи контроль: що таке податкова амністія і чи можна уникнути декларування

Головна мета – легалізація доходів. Цей документ підписав президент Володимир Зеленський. Він передбачає так звану податкову амністію: українцям пропонують добровільно зізнатися державі про свої накопичення. Держава карати не буде, якщо незадекларованих маєте до 400 тис. гривень. Однак, коли потім захочете купити квартиру або машину, держава всеодно поцікавиться звідки гроші. "Доведеться доводити: якщо вийшов за межі 400 тисяч, то ці кошти здобув законним шляхом. Якщо ти не доведеш - це буде прирівнюватися як ухилення від сплати податків", - пояснив адвокат Ігор Ясько. 

А якщо пояснити купівлю майна ви не зможете, то це кримінальна відповідальність. Заптань не виникне, якщо ви свої неофіційно зароблені гроші у понад 400 тисяч гривень на банківських рахунках добровільно задекларуєте. Така легалізація коштуватиме 5% від загальної суми. Оплата - один раз. 

Крім того,5% збору також держава вимагатиме з коштовностей, елітних автомобілів, нерухомості, наприклад, квартири загальною площею понад 120 кв метрів. Доводити легальне походження грошей будуть перш за все ті, хто тримає їх під матрацом. Зокрема, заробітчани, пояснює адвокат Ігор Ясько: "Якщо не задекларували, то буде вважатися, що в них нуль доходів. Тобто коштів немає. Коли вони здійснять купівлю на понад 400 тисяч гривень, то у них зразу запитають: звідки кошти. Потрібно довести, що ці кошти здобуті законним шляхом", - каже адвокат. 

Добровільно подати декларацію і сплатити збір можна від 1 вересня впродовж року. Суму дозволено поділити на частини: розстрочка на три роки – це додатковий 1%. А хто тримає валюту в іноземних банках, то загалом заплатить 9% від суми. Зізнаватися звідки гроші, держава не вимагатиме.

Джерело