На хімічному заводі "РівнеАзот", що поблизу Рівного, у вівторок, 20 липня сталась аварія. Через це над підприємством піднялась яскраво помаранчева хмара, що налякало місцевих жителів. 

Чим небезпечний газ, витік якого стався на заводі, та чи є загроза для людей, ТСН.ua дізнався усі подробиці. 

Помаранчева хмара, яка рухається на Рівне

Помаранчева хмара та викид отруйного газу: подробиці аварії на хімзаводі під Рівним і як вберегтися від небезпеки

Одразу після аварії на заводі, в Мережі очевидці опублікували помаранчеву хмару, яка стояла над підприємством, де сталась аварія. 

"Хмара бурого диму котиться в сторону міста. Поки не відоме походження і вплив на довкілля та людину речовини, але краще подбайте про індивідуальний захист", - зазначали очевидці. У ДСНС у Рівненській області у коментарі ТСН.ua повідомили, що про те, що трапилося, рятувальники дізналися з публікацій в соціальних мережах. Місцеві публікували відео, як в повітря піднімається помаранчевий дим. Водночас на гарячу лінію “101” інформація про інцидент не надходила.

"Ми зв'язалися з диспетчером підприємства та дізналися, що у них сталася аварійна зупинка агрегату в цеху азотної кислоти. Вибуху не було, постраждалих немає, загоряння теж немає. Про інцидент повідомили в екологічну інспекцію, щоб вони взяли проби повітря на експертизу", — повідомили нам в ДСНС області.Аварія на хімзаводі: влада переконує, що небезпеки немає

У "РівнеАзот" переконують, що відбувся разовий викид нітрозних газів в незначній кількості на території заводу.

"На поточний момент показники якості повітря знаходяться в межах допустимих норм. Жодної загрози навколишньому середовищу та населенню немає. Підприємство працює в штатному режимі. Надзвичайна ситуація не вплинула на роботу виробничих цехів підприємства", - йдеться у повідомленні пресслужби заводу. 

У МВС України підтвердили, що на заводі сталась розгерметизація ємності з азотною кислотою. 

"О 17:26 витік азотної кислоти припинено. Жертв та постраждалих немає. Від ДСНС залучено 12 осіб та 3 од. техніки", - йдеться у повідомленні. 

Голова Рівненської ОДА Віталій Коваль у соцмережах підтвердив, що постраждалих через аварію немає. 

"Сталася аварійна зупинка агрегату цеху азотної кислоти. Постраждалих немає. Ситуація локалізована силами працівників підприємства. Оцінкою загроз займається екологічна інспекція", — додав Віталій Коваль.Міський голова Рівного Олександр Третяк наголосив, що через викид газів загрози для місцевих жителів немає. 

"На поточний момент показники якості повітря знаходяться в межах допустимих норм", - повідомив Третяк.

Він також додав, що лікарня розгорнула 25 ліжко-місць на випадок, якщо комусь потрібна буде допомога медиків.

Що відбувається на заводі після аварії

Кореспондентка ТСН Анна Махно з місця події розповіла, що після аварії на підприємстві все спокійно. 

"Зовні тут все, як зазвичай. Слідів помаранчевої хмари ми не бачимо. Тут є рятувальники та поліція, які з'ясовують, що сталося. Інформація про те, що на підприємстві стався вибух, з'явилась більше години тому, після того, як люди помітили величезну хмару, яка здіймалась над підприємством. Кадри з неї спричинили паніку. Ситуація локалізована заводом самотужки, постраждалих немає. Рятувальники кажуть, що до них жодних викликів не надходило, але про всяк випадок, побачивши відео, вони приїхали на підприємство самостійно," - каже Анна Махно. 

Також кореспондентка ТСН підтвердила, що на підприємство прибули голова Рівненського ОДА та міський голова Рівного. 

Чи небезпечний газ, викид якого стався на "РівнеАзоті" та як вберегтися

Нітрогенові гази становлять серйозну небезпеку для людей, розказав в ТСН.19:30 кандидат хімічних наук Гліб Репіч.

"Цей газ - це нітроген (IV) оксид. Він дуже токсичний. І якщо ви потрапили у таку хмару - це може спричинити набряк легень та навіть смерть. При цьому для цього потрібна дуже незначна концентрація. Навіть його одна сота відсотка протягом кількох годин може спричинити набряк легень. А тому якщо ви бачите цей газ чи відчуваєте його запах, який схожий на те, як пахне хлор, треба терміново покинути зону ураження. Якщо ви знаходитесь вдома біля цього підприємства і навіть, якщо газу нема, я вам рекомендую зачинити вікна", - пояснив науковець. 

Хімік в ефірі ТСН.19:30 також показав, що цей газ добувається із мідних гранул з додаванням нітратної кислоти. 

"Він важчий за повітря. І в цьому його небезпека, оскільки він стелиться по землі. Але на щастя, він є летким і розсіюється вітром. Якщо у Рівному зараз йде дощ, то це дуже добре, бо він розчинний у воді", - сказав Гліб Репіч.

Екснардеп, колишній в.о. голови Державної екологічної інспекції України Єгор Фірсов у Facebook підтверджує інформацію від хіміка Гліба Репіча. Він наголосив, що газ, викид якого стався, є небезпечним. 

"На підприємстві кажуть, що повітря у нормі, але судячи з відео - це брехня. Такий викид нормою точно бути не може. Сподіваюсь, що підприємство співпрацює з Держекоінспекцією і ми скоро дізнаємось, чи локалізовано аварію і які маємо наслідки. Інформації про жертв наразі не надходило. Мешканцям міста краще не виходити на вулицю, зачинити вікна, а там, де це неможливо - затягнути мокрою тканиною", - наголосив Фірсов. Нагадаємо, у Рівненській області вдень 20 липня сталася аварія на заводі "РівнеАзот".

Джерело