Медовий Спас, або ж Маковія, традиційно святкують 14 серпня. На Полтавщині та в інших областях із цього свята розпочинається Успенський піст, який триватиме два тижні – до 28 серпня, розповіла Суспільному етнологиня Марина Кондратенко. Про традиції та обряди цього свята – далі у матеріалі.

Маковія у наших предків вважалося найважливішим святом осені. Оскільки було повір’я, що цього дня закінчувалося літо, говорить етнологиня.

«Цього дня у церквах святять воду, квіти і мак. На Полтавщині букети, які збиралися святити, складалися з волошок, чорнобривців та голівок маку. Після освячення букети несли додому і клали біля ікони. А головку маку клали під подушку дітям, які погано сплять», – каже етнологиня Марина Кондратенко.

Як на Полтавщині святкували Маковія: традиції та прикмети свята

Букети з квітів та маку називали «маковійчиками». За традицією, їх узимку роздавали худобі, яка хворіла. Мак із букета також розсипали навколо дому. Люди вірили, що він убереже домівку, додає полтавська етнологиня.

За словами Марини Кондратенко, цього дня також святили свіжовикачаний мед, тому свято має ще назву Медовий Спас. Цього дня не можна голосно говорити та шумно святкувати. Річ у тому, що гучні звуки лякають бджіл, а саме цього дня збирають мед.

«На Полтавщині також існував забобон, що не можна на Медовий Спас нікому бажати зла, адже негативні помисли повернуться до людини сторицею. Люди в цей день навпаки, допомагали сиротам, а також нужденним. Пригощали всіх свяченими ласощами», – говорить Марина Кондратенко.

На Полтавщині цей день називали Спасом на воді. Вірили, що вода цього дня має цілющі властивості, говорить Кондратенко.

«У багатьох селах Полтавщини у цей день освячували криниці. Після цього обряду навкруги водойми садили дерева. А потім потрібно було зануритись у цій водоймі. Люди вірили, що купання на Медовий Спас оздоровлює та надає їм сили. Вже після Маковія купатися було не можна, адже вода стає холоднішою», – говорить етнологиня.

На Маковія господині пекли страви із маком. Перемазували коржі медом та маком.

«На Полтавщині ґаздині, окрім страв з маку, ще варили пісний борщ. Адже від цього дня починався піст. Також на столі стояло ", – розповіла Марина Кондратенко.

Готувати та робити роботу на городі і в хаті було заборонено. Все потрібно було зробити до цього.

Джерело