Супермаркети є вже у 4 містах

Закону ще не ухвалили, а систему моніторингу олігархів вже придумали. Сьогодні секретар РНБО Олексій Данілов повідомив про це після засідання. Як вона працюватиме – секретар не вдавався у подробиці, але базуватиметься на трьох паперових китах. Фахівці з олігархів працюватимуть з відкритими базами, з документами для службового користування і з таємними доповідями. Таких систем в Україні ще не існує, сказав Олексій Данілов. А ще в червні на тому ж РНБО українцям пообіцяли серйозну боротьбу з російським бізнесом, який намагається увійти в Україну. Мовляв, у нас війна і нічого давати ворогу працювати тут, але ворог на ті залякування якось і не зважав. Взяв, та й зайшов. Йдеться про рітейл-компанію Mere з Росії, яка все ж відкрила в 4 містах свої супермаркети. Як іде торгівля і чи мають росіяни якісь проблеми з роботою, з'ясовували кореспонденти "5 каналу".

"Це спецоперація російських спецслужб, які мають велике бажання розгорнути на території Херсонської, Одеської, Миколаївської, Запорізької областей так звану мережу дискаунтерів для використання під час виборчого процесу для досягнення своєї політичної мети. Ця мережа в Україні працювати не буде", – наголошував секретар РНБО Олексій Данілов.

Відкриття російських супермаркетів в Україні: як реагують українці та що кажуть у РНБО (Відео)

Саме так секретар РНБО у червні коментував вихід на український ринок магазинів Mere з російськими власниками. Кілька днів тому журналісти знову запитали Олексія Данілова про цю мережу, яка нібито працює.

"У Павлограді, нібито, казали. Коли дали команду перевірити, то нічого там немає", – додав Данілов.

На Дніпропетровщині у Павлограді супермаркет почав працювати 8 вересня. На вході святкові жовто-червоні кульки, і більшість покупців тут уперше.

"Наскільки я розумію – це оптові ціни. Так приємно, що йде продажа у роздбір", – каже покупчиня Анастасія.

Та мало хто з покупців знає про походження мережі. Дізнавшись про власників – не дивуються.

"Яка різниця, боже мій, мені що Росія, що Україна – однаково", – розповідає покупчиня Альбіна.

Покупчиня Антоніна додає: "Якщо для України це прибутково – добре, а якщо ми спонсоруємо окупанта – погано".

У столиці західного Донбасу, так ще називають Павлоград, ця мережа з‘явилася на місяць пізніше запланованого. Мовляв, з технічних причин. Яких саме, не уточнюють. Однак про те, що супермаркети родом з країни-агресорки – заперечують і адміністратор магазину і керівництво торговельного центру, де він розташований.

"Наша організація зареєстрована в Києві, ми назва компанії зареєстровані з 2019 року. Ми працюємо чітко в правовому полі, в чинному законодавстві України", – наголосила адміністраторка магазину Інна Шаповал.

Директорка торгового центру Тетяна Аніщенко телефоном запевнила: "Це підприємство зареєстроване в Україні. Про те, що дехто там чутки розпускає, чия це мережа, так я того не знаю. Це вже нехай влада розбирається".

У Павлоградській мерії відкриття магазину з кінцевим власником у Росії – не коментують. Мовляв у бізнесові справи не втручаються. Водночас, не виключають, що обурені містяни можуть зібратися на мітинг під стінами міськради. Відкриттям магазину обурена ветеранська спільнота. Колишній АТОвець Сергій Тіщенко каже, до останнього сподівався, що центральна влада і Служба безпеки втрутяться.

"Я не виключаю таких акцій, в Києві були акції, Це здається "охрана атмена" називалися такі акції, коли скуповували і кидали на касі, спричиняючи черги. В нас є потужна спільнота, яка протистоятиме", – акцентував увагу ветеран АТО Сергій Тіщенко.

Біла Церква. Бульвар Грушевського. Тут розташований магазин мережі Mere. Він відкритий. Хоча раніше секретар РНБО наполягав, у цієї мережі російські власники і магазини не працюватимуть. З журналістами розмова у магазині не склалася. Кажуть, звертатися до директора. Він живе не в Україні, як і власники магазинів. А сама мережа європейська, переконана адміністраторка магазину.

"Ось взяла спробувати баночку скумбрії, кажуть дуже хороша", – каже мешканка Білої Церкви Валентина.

Валентина – пенсіонерка. Жінці 70 років. Про те, що у магазина російське коріння, каже, не підозрювала. Але жінка переконана, що це не причина, щоби не скуповуватися. Бо тут дешевше.

"Трошки дешевше. Ми пенсіонери. Мусимо йти. Якби наш відкрили такий магазин з дешевшими цінами – то ми би ходили у наші", – додає Валентина.

Намагаємось сконтактувати з керівництвом за тим телефоном, який зазначений на стендах, але той протягом дня поза зоною. Повсюди у магазині, зокрема, й на цінниках назва товариства з обмеженою відповідальністю "Альянстрейдсервіс". З відкритих реєстрів дізнаємося, що ця компанія має низку ліцензій на торгівлю і зареєстрована у столиці. Їдемо за адресою. За дверима чоловік, який переконує, тут зовсім інша фірма. А от кінцевий бенефіціар згідно з реєстрами – росіянин Сергій Шнайдер. Його родина у Федерації володіє продуктовою мережею магазинів із низькими цінами "Світлофор". І за статками у рейтингу Forbs входить до другої сотні найбагатших людей та родин Росії. Чому мережа з власниками з країни-агресорки таки працює в Україні йдемо питати в секретаря РНБО. Олексій Данілов такому запитанню не здивувався. Мовляв, щойно обговорював його на засіданні Радбезу і киває в бік кожного з мерів міст, де відкрилися магазини.

"Оці хлопці, які з фронту будуть повертатися, вони не підуть в Mere, вони зайдуть до нього у приймальню і запитаються: "Друже, а шо ти тут? Ми тебе для чого вибрали? Для того, щоб ти Російську Федерацію нам сюди пхав? Так ми її отак от вже наїлися!", – повідомив Олексій Данілов.

Наостанок секретар РНБО знову пообіцяв.

"Ця мережа в нашій країні працювати не буде. Почекайте", – підсумував секретар РНБО.

Однак скільки чекати – не відповів.

Юрій Пугач, Наталія Світлова, Валерія Павленко та Лідія Середюк, "5 канал"

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело