Усі документи, підписані самоназваним президентом після виборів 2019 року можуть бути анульовані

"Що багатші ваші друзі, то дорожче вам це обходиться", – такий вислів американської продюсерки Елізабет Марбурі може підійти союзу Росії та Білорусі. Москва впевнено і вже ймовірно безповоротно поглинає союзну державу. Лукашенко опинився повністю залежним від фінансової допомоги з боку Кремля. А Путін, знаючи це, вже не такий щедрий на гроші. Натомість, вимагає нові можливості для просування російських військ. Навчання "Захід-2021", частину яких проводили біля кордонів з Україною, продемонстували, куди далі націлився господар Кремля. І це розуміють не лише в Україні, а й у східній Європі та НАТО. Союз держав передбачає створення спільного ринку,  взаємодію підприємств та єдину валюту. От лише ринок і підприємства вже багато в чому залежні від Росії. Спільної валюти поки що немає, але стабільність білоруських грошей вже неабияк залежить від фінансування з Москви. А про політичну стабільність годі й говорити. Для розгону не згідних із політикою "Бацьки", застосовують такі ж методи схеми, як і для переслідування опозиції в Росії. Хто ж це натренував та підказав як боротися з прихильниками демократії? А от у цьому Білорусь та Росія таки можуть назвати себе побратимами. Обидві держави тонуть у крові та тортурах від свої авторитарних диктаторів. Чого чекати у найближчому майбутньому від союзу Білорусі та Росії – дізнавалась журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова для програми "Час за Гринвічем".

Не перший раз за рік, і вже не перший рік поспіль – зустрічаються Володимир Путін і Олександр Лукашенко.

Навчання

Ще 20 років тому вони обмінялися ратифікаційними грамотами про створення Союзної держави Росії і Білорусі. Досягти реального поступу вдалося лише у 2019 році. Нині ж все йде як по маслу.

"Ми багато про що домовилися. Це дуже серйозні домовленості, таких ми ще кроків – не робили", – сказав  Олександр Лукашенко.

Керівники Росії і Білорусі мають трирічний план для злиття. Узгодили 28 документів. Основні – про економіку, енергетику та оборону. Поки у Європі ціни на російський газ стрімко ростуть і б’ють рекорди, Білорусі ось уже півроку обіцяють стабільність. Ціна на російське паливо протягом наступного 2022 року для білорусів буде незмінною. Це 128,5 доларів за тисячу кубів. А до 1 грудня 2023 року Москва і Мінськ мають підписати нову угоду – про створення об’єднаного ринку газу в межах Союзної держави.

"За підсумками тривалих дискусій вдалося розробити взаємоприйнятні підходи по газовій тематиці", – сказав Путін.

Газові домовленості – чи не єдина конкретика, узгоджена й озвучена президентами. Більшість інших домовленостей – лише декларації. Про єдину валюту – вагомий чинник інтеграції – поки що не йдеться. Лукашенко поки що не здає позицій. Серед реальних цифр – і сума 640 млн доларів. Це кредит, який Кремль обіцяє виділити Мінську до кінця року. Білоруські експерти переконані: Олександр Лукашенко хотів більшого. Цих коштів замало, аби втримати від катастрофи білоруську економіку. Але в його становищі остаточної світової ізоляції – торгуватися складно.

"Ситуація в Білорусі – це ганьба у центрі Європи. Лукашенко намагається створити мертве середовище у своїй країні. І ми не будемо спокійно спостерігати за подіями. Ми не залишимо наших політичних друзів наодинці зі щоденними загрозами і викликами. Щонайменше через неприйнятне перетворення невинних біженців на інструмент уздовж наших зовнішніх кордонів ЄС", – сказав міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас. 

Штучно створена криза з біженцями – причина обурення ЄС та осуду дій режиму Лукашенка. Після фальсифікації президентських виборів, кривавого розгону протестів і знищення опозиції – Олександр Лукашенко вирішив помститися об’єднаній Європі за підтримку своїх супротивників та запроваджені нові санкції. І відкрити кордони Білорусі з Євросоюзом для біженців із Близького Сходу та Африки.

"Дії, яких ми вживаємо – ефективні, беручи до уваги інтенсивність того, що ми називаємо гібридною атакою на польський кордон. Є багато доказів того, що білоруські спецслужби спрямовують, штовхають мігрантів до кордону – намагаючись випхати їх у Польщу. Ми охороняємо кордон, добре розуміючи, що він не лише наш державний, а й кордон ЄС і Шенгенської зони", – наголосив президент Польщі Анджей Дуда.

Порушуючи кордони сусідніх країн ЄС – Литви, Латвії і Польщі – власну межу і безпеку Білорусь посилює, спільно з Росією.

"Сьогодні нами також обговорено будівництво єдиного оборонного простору і забезпечення безпеки союзної держави на зовнішньому периметрі. У цьому контексті велику увагу ми приділили, а велике значення мають майбутні спільні навчання Росії і Білорусії – "Захід-2021", – сказав президент РФ Володимир Путін.

200 тисяч військових, до 80 літаків та гвинтокрилів і майже 800 одиниць бойової техніки. Півтора десятка кораблів. Такі потужності російсько-білоруських навчань "Захід 2021", які тривали останні 2 тижні. Проводили їх на 13 полігонах, з них чотири – у Білорусі, 9 у Росії. Щоб називатися міжнародними, до навчань залучили  країни, які традиційно вважають зоною російського впливу. Це Сербія, Вірменія, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан. Є й екзотичні учасники – як-от з Індії чи Шрі-Ланки.

За легендою навчань, на уявну "Центральну федерацію" нападає ворожа Полярна республіка. Три дні військові вчаться оборонятися. Чотири – наступати, або ж як конкретизують росіяни – "відновлювати територіальну цілісність". Навчання особисто відвідує Володимир Путін. Йому показують роботу ударних безпілотників, найновішої бойової машини піхоти Б-19, а також перше застосування підрозділу бойових роботів.

Відвідав навчання і Олександр Лукашенко. Щоправда – окремо, не разом із Путіним. І це вже стало предметом обговорень та аналізу – послаблення позицій білоруського керманича. Мовляв, навчання спільні, а головнокомандувачі союзної держави приймають їх не разом. Лукашенко заявив, що його країна має оборонятися також із півдня. Для цього Мінськ закупить озброєння у Росії на суму понад мільярд доларів.

"Слава богу, зараз у нас повністю комплексами С-300 перекритий периметр на західному напрямку. Але, як ви знаєте, у нас додався і південний напрямок. Ми з білоруськими генералами і росіянами обговорювали цю тему. Нас починають з півдня підігрівати. А що ще буде... Ми повинні готуватися – 1200 км кордону з Україною, тому нам доведеться закривати і цей периметр. І ми якраз говорили про те, що С-400 нам дуже згодяться", – сказав президент Білорусі (1994-2019) Олександр Лукашенко

"Ці навчання не спрямовані проти кого б то не було, але їх проведення логічне в умовах, коли інші об'єднання, НАТО, наприклад, активно нарощують свою присутність поблизу кордонів союзної держави", – розповів Путін.

На заході російсько-білоруські навчання розцінюють як провокацію проти Заходу. І закликають союзників об’єднуватися – лише так можна посилити власну безпеку.

"Ми дуже пильно моніторимо масштабні навчання "Захід 2021". Російська Федерація ніколи не проводила навчання прозоро. Порушення угод і брак відкритості – серйозний виклик безпеці у регіоні. Із початком навчань "Захід-2021" збіглася інша подія – у Білорусі розпочав роботу навчальний бойовий центр спільної підготовки військово-повітряних сил і сил протиповітряної оборони Білорусі та Росії. Літаки, розташовані там, мають охороняти повітряні кордони Союзної держави. Російські винищувачі уже стоять на бойовому чергуванні на західних теренах Білорусі, неподалік кордону з ЄС та Україною. Чи не перетвориться цей навчальний центр на російську військову базу, і чим загрожує присутність російських військових Білорусі", – наголосила міністерка закордонних справ Естонії Ева-Марія Лійметс.

Попри посилення оборонної співпраці та економічних зв’язків, угоди про інтеграцію, обговорені Путіним і Лукашенком – залишаються домовленостями. І мають бути іще підписані та ратифіковані. Поступки, на які піде Мінськ – будуть винагороджуватись фінансовими дотаціями з Москви. Інтеграція – може і далі поглиблюватись.

"Ми досить розумні люди і якщо нам знадобиться мати абсолютно тісні відносини, ще потужніші, ніж в унітарній державі – ми з ним це зробимо", – розповів Лукашенко.

Від початку ідеї створення Союзної Держави – Олександр Лукашенко уникав цілковитої політичної інтеграції Білорусі з Росією. Боялися цього і на Заході, саме тому до останнього віддавали перевагу дипломатичним методам, замість суворого тиску. Але ситуацію змінили внутрішній терор у Білорусі та гібридна атака на кордони ЄС. Та хоч як розвивалися б далі відносини між Мінськом та Москвою – білоруська опозиція попереджає: усі документи, підписані самоназваним президентом після виборів 2019 року – можуть бути анульовані і визнані нечинними. Адже світ вже більше року не вважає Лукашенка легітимним главою Білорусі  

Нонна Стефанова, "Час за Грінвічем"

 

Джерело