Привіт! Це – Історія для дорослих. Сьогодні можна дивитися дітям. Бо ми будемо розслідувати таємничий злочин майже сторічної давнини – загибель одного з найбільших фокусників усіх часів і народів Гаррі Гудіні. Підозрюваний – Шерлок Голмс... перепрошую, його автор, сер Артур Конан Дойл

У цій історії будуть спіритичні сеанси та духи, війна кланів, приголомшливі ілюзії та інтерв’ю з тим самим Конан Дойлем.

Найвідоміший детектив усіх часів і народів Шерлок Голмс – істота, звісно, вигадана, хоча й з реальним прототипом.

Як ілюзіоніст, що походив з України, розкрив аферу Артура Конан Дойля – наймістичніше викриття ХХ ст. (Відео)

Його автор – Артур Конан Дойль – і досі відомий виключно як автор оповідань про Голмса, хоча насправді сам Артур вважав їх низькопробним заробітчанством. Дійшло до того, що він вирішив вбити власне творіння.

Але потім – на вимогу видавців та навіть особисто королеви Вікторії – змушений був воскресити Голмса. І фактично зробити його безсмертним. Врешті, на той час Конан Дойл цілком вірив у безсмертя. А ще у те, що зі світом духів можна спілкуватися – за посередництвом спіритичних сеансів.

Усі свої шалені статки, зароблені на оповіданнях про Шерлока Голмса, старіючий Артур витрачає на лекції в підтримку спіритуалізму. Він навіть стає негласним лідером спіритуалістів всього світу.

Інший герой цієї оповіді – фокусник Гаррі Гудіні. Він міг вибратися з камери смертників Бутирської в’язниці або, скинувши кайдани, піднятися з дна Темзи. Цегляна стіна не була для нього перешкодою.

Архівні кадри донесли до наших днів його трюки, які й сьогодні мало хто зможе повторити.

У січні 1925-го у Нью-Йорку на Гаррі Гудіні одягли гамівну сорочку, прив’язали за ноги тросом і потягнули високо вгору. Щоб звільнитися, Гудіні вистачило кількох секунд.

Гаррі Гудіні – псевдонім. Справжнє ім’я фокусника – Еріх Вайс. Він походить з території України – це с. Йовря (тепер Сторожинці Закарпатської обл.). Його батько – єврейський равин – згодом переїхав до Будапешту, де і народився майбутній ілюзіоніст, а потім – у США. Утім батько помер рано і велика родина опинилася на межі голодної смерті. Саме тоді Вайс і почав заробляти фокусами. А ще – страшенно прив’язався до своєї матері Сесілії.

Якось, вирушаючи на гастролі до Гамбурга, він наче відчув щось лихе і ніяк не міг випустити її з обіймів. На прощання вона попросила привезти їй хутряні тапочки. Уже в Німеччині Гудіні отримав телеграму – мама померла. Навіть не попередивши трупу, Гудіні помчав додому. Його імпресаріо змушений був кілька днів просидіти у в’язниці – за зрив гастролей. Хутряні тапочки лягли у могилу Сесілії Вайс.

Після цього Гудіні впав у депресію. Він постійно ходив на кладовище і довго розмовляв із покійницею.

Біль втрати змусив Гудіні звернутися до спіритуалістів. Можливо, загробне життя таки існує? І якщо не побачитися, то бодай поговорити з мамою можливо? Але чим більше спіритичних сеансів відвідував Гудіні, тим більше переконувався – йдеться про професійних шарлатанів. Так було до його зустрічі з Артуром Конан Дойлом.

Здавалося, для Гудіні не було безвихідних ситуацій, а деякі шанувальники вважали фокусника безсмертним. Тож украй дивно, що цього невловимого чоловіка вбило всього кілька ударів.

У жовтні 1926-го Гаррі Гудіні був на гастролях у канадському Монреалі. Після чергової вистави він відпочивав у гримерці. Раптом без стуку туди увірвалося троє студентів. “Чи правда, – запитав один із них, – що ви здатні витримати кілька ударів у живіт?” – і не дочекавшись відповіді, кинувся лупити артиста у корпус. Гудіні, який на сцені неодноразово підставляв свій торс професійним боксерам, не встиг напружити прес. Студенти пішли так само раптово, як і з’явилися. Гаррі лише почухав забите місце.

Але вже за кілька днів у Гудіні з’явилися сильні болі і жар. Виявилося, у нього луснув апендицит. Всього за кілька днів Гудіні не стало. Останні слова, які він прошепотів дружині – це був секретний код, який він повторить з того світу медіуму, якщо з його духом спробують зв’язатися.

За фактом смерті Гудіні ніхто не порушував кримінальної справи – нещасний випадок. Хоча тодішні газети і припускали навмисне вбивство. Навіть за допомогою отруєння. Цитуючи найвідомішого, хоч і вигаданого детектива, Шерлока Холмса, давайте шукати мотив. Що ж, він на поверхні.

Смерті Гудіні відкрито бажали спіритуалісти. У 20-ті роки ХХ ст. сеанси медіумів з викликом духів набули шаленої популярності. То тут то там, за столами збиралися люди, які хотіли почути своїх померлих близьких. Усі бралися за руки, медіум впадав у транс і передавав послання з того світу.Гудіні в цей час – постійний гість популярних тоді спіритичних сеансів. Але приходив він туди, не аби поспілкуватися з душами померлих. А щоб, як він вважав, розвінчати шахрайство.

“Те, що вони називають спіритуалізмом ... шахрайство від початку до кінця. Є тільки два види медіумів: розумово неповноцінні, яких повинні спостерігати лікарі, і цілком розсудливі шахраї", – Гаррі Гудіні

Особливо діставалося від найвідомішого фокусника найвідомішій спіритуалістці Міні Крендон. Він відвідував кожний її публічний виступ і щоразу заявляв про шахрайство.

Фокусник фокусника бачить здалеку. Під час сеансів Міна Крендон демонструвала те, що називає ектоплазмою, яка витікала з її носа і так звану руку духа. Остання буцімто з’являлася з геніталій Міни.

Однак Гудіні викрив, що рука духа виготовляється з коров’ячої печінки. Решта шокуючих ефектів – так само не більше ніж трюки.

Врешті, до заяв Гаррі прислухалася поліція – у Каліфорнії спіритуалістів звинуватили у шахрайстві.

Спіритуалісти були в розпачі. Гудіні почали погрожувати. Міна Крендон заявила Гаррі, що якщо він не відчепиться, то її люди його добряче відлупцюють. До певного часу погрози залишалися лише словами. Аж якось чоловік Міни отримав від одного з лідерів спіритуалістського руху коротку записку: “Щось трапиться з Г... Краще бути розчавленим експресом, ніж стати на шляху духів”.

Збіг це чи ні, проте уже за кілька днів на Гудіні напали, в результаті чого він помер.

Автором записки був ніхто інший, як автор Шерлока Голмса сер Артур Конан Дойл. Це тим більш дивно, що ще недавно Дойл і Гудіні були близькими друзями. Але їх роз’єднали духи.

Життя автора Шерлока Голмса Конан Дойла докорінно змінилося, коли його першій дружині Туї лікарі поставили страшний діагноз туберкульоз. І заявили – жити їй залишилося кілька місяців. Очікування смерті утім розтяглося на довгих 13 років. Будинок Дойлів перетворився на царство печалі. Конан Дойл знайшов розраду в… іншій жінці Джин Леккі. Їх пристрасний таємний роман завершився весіллям аж після смерті бідолашної Туї.

Якось Джин заявила своєму чоловікові, що у неї прокинулися надзвичайні здібності. Мовляв, вона може чути голоси духів. Коли Джин передала Артуру послання від покійної матері Мері, він ні на секунду не засумнівався у тому, що вона говорить правду.

Спіритичні сеанси в домі Дойлів стали мало не повсякденністю. Спочатку здебільшого з’являлися духи родичів. Мама Артура, Мері постійно переживала за сина і не забувала похвалити невістку за клопоти про його добробут. Іноді виникали і незнайомі духи. Вони хвалили Конан Дойла за працю на ниві спіритуалізму і попереджали про прийдешні "великі зміни".

У цей час у Лондоні таємничо зникла інша детективістка Агата Крісті. За кількадесят кілометрів знайшли тільки її авто із увімкненими фарами – ні тіла, ні слідів боротьби. Через тиждень один із поліцейських звернувся за порадою до Конан Дойла – а ну ж дедуктивний метод Шерлока Холмса допоможе.

Проте автор Шерлока Холмса повівся украй дивно. Жодної дедукції, ніякої логіки. Письменник лише попросив у чоловіка зниклої її рукавичку і відніс медіуму. Той переказав поліції – з Агатою усе гаразд. Вона у напівсвідомому стані, але скоро знайдеться. Як у воду дивився. За кілька днів письменницю знайшли цілою і неушкодженою. Виявилося, після сварки з чоловіком Агата пішла з дому і оселилася у готелі під іменем його коханки Терези Ніл. Крісті стверджувала, що через переживання буквально втратила пам’ять і навіть не здогадувалася, що її розшукують.

Саме за порадою духів Конан Дойл поїхав проповідувати спіритуалізм до США. Саме там він і познайомився з Гудіні. Це поклало початок великій дружбі. Ось маг та письменник разом.

Гудіні, нагадаємо, після смерті матері намагався знайти через медіумів контакт з покійною, проте скрізь наштовхувався на обман.
Врешті Гаррі береться переконати Дойла – усе дивне та незрозуміле, що той бачив на спіритичних сеансах – не більше ніж фокуси!

Якось Гудіні сказав Дойлу, що зможе показати йому щось неймовірне. Для фокусу знадобилася графітна дошка, кулька і відро з білою фарбою. Кульку кинули у фарбу, в цей час Гаррі запропонував Артуру прогулятися і написати на листку паперу кілька слів на свій розсуд. Коли Конан Дойл повернувся, Гудіні запропонував йому дістати ложкою кульку з фарби і піднести до дошки. Щойно Артур це зробив, як кулька почала повільно рухатися по її поверхні, пишучи: Мене, текел, фарес – саме ці слова з Біблії і написав на листочку письменник.

Що ж, Конан Дойл теж умів показувати фокуси. Якось на зборі ілюзіоністів, куди він прийшов на запрошення Гудіні, сер Артур вийшов на сцену, прочитав кількахвилинну лекцію про силу людської думки, а потім попросив вимкнути світло і увімкнути проектор. На екрані з’явилися доісторичні чудовиська. У ті часи не було комп’ютерної графіки, тож трюк Дойла вразив навіть бувалих ілюзіоністів. Утім на відміну від фокусників, Конан Дойл напідпитку здав свій секрет – він показав публіці пілотну копію “Загубленого світу” – екранізації свого роману.

Конан Дойл так і не повірив у те, що Гудіні зумів зробити фокус без участі духів. Він переконував

Джерело