Апарат подолає 11 мільйонів кілометрів

NASA запустила в космос апарат, який може врятувати Землю від зіткнення з астероїдом. Безпілотник має змінити курс небесного тіла, врізавшись у нього. Поки що космічне тіло не загрожує нашій планеті, тож місія експериментальна. Але якщо вона буде вдалою, то це стане новим космічним проривом людства. Більше дізнавалася журналістка "5 каналу".

Метеоритний дощ знищує Нью-Йорк, а до самої планети на повній швидкості наближається астероїд розміром із Техас. Це кадри з культового фільму "Армагеддон" 1998 року. За сюжетом, рятувати Землю від зіткнення з космічним тілом відправляють команду фахівців, серед яких і професійні бурильники. Вони планують закласти в астероїд атомну бомбу і підірвати його. Клопоту було би значно менше, якби тоді на озброєнні астронавти мали апарат DART. Це протиастероїдний безпілотник, який розробила NASA спільно з Європейським космічним агентством. Його успішно запустили в космос із бази Вандерберг, у Каліфорнії. Безпілотник вирушив назустріч астероїду Дідім, який сягає майже 800 метрів у діаметрі. Він не загрожує Землі, й саме тому на ньому вирішили потренуватися. Апарат спробує змінити курс небесного тіла. Для цього вріжеться у його супутник Діморф на швидкості 24 тисячі кілометрів за годину.

"Щоб змінити напрямок астероїда, необхідна рухова установка, потрібно впритул наблизитися до астероїда. А також супер точна система навігації, адже ви рухаєтеся на шаленій швидкості, а астероїд рухається вам назустріч. Важливо правильно обрати точку зіткнення. Ціль неймовірно маленька – навіть якщо вона розміром із єгипетську піраміду, це ніщо в порівнянні з просторами космосу", – каже голова відділу стратегії технічного розвитку Airbus Space UK Меттью Штуттард.

Заступник керівника NASA з питань науки запевнив: "Ми зможемо дослідити, наскільки можливо змінити орбіту астероїда і дізнаємося, скільки часу потрібно, щоб збити його з курсу, зважаючи на його розміри і швидкість".

Перш ніж DART зустрінеться з Діморфом, апарат подолає 11 мільйонів кілометрів. Рандеву відбудеться наступної осені. Безпілотник оснащений камерами, тож момент зіткнення зафільмує і передасть на Землю. Місію DART називають "космічним камікадзе". Коштує вона 325 мільйонів доларів – і всі ці гроші, буквально, розтрощаться у космосі.

"Існує великий ризик того, що апарат не влучить у ціль. Але якщо місія буде успішною і астероїд таки зіб'ють, то це буде фантастичним досягненням для людства. Раніше нам вдалося висадитися на кометі, яка летіла з малою швидкістю, але ми ще ніколи не змінювали напрямок руху астероїда", – додав Меттью Штуттард.

Астероїди – космічні тіла, які залишилися в просторі після формування Сонячної планети. Вони складаються із каміння, металу й замерзлої води і здебільшого не становлять загрози для нашої планети. Проте, в разі падіння, наслідки будуть катастрофічніші за вибух ядерної бомби. Наприклад, 66 мільйонів років тому гігантський астероїд винищив динозаврів. Проте найближче століття про зіткнення з астероїдом можна не хвилюватися – запевняють дослідники NASA . Та водночас ретельно вивчають, як можна запобігти небажаній зустрічі.

Христина Катарина, "5 канал"

Нагадаємо, NASA планує розбити об астероїд апарат вартістю $325 млн.

Джерело