Цьогоріч на Полтавщині ВІЛ виявили у 210 людей. Це на десяток менше, ніж за такий же період минулого року. Про це Суспільному розповіла завідувачка відділу обласного центру профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекціями та СНІДом Ірина Тютюнник. За її словами, у регіоні кількість хворих на СНІД, у порівнянні з 2020-м, збільшилася на шість людей. Про це читайте у матеріалі Суспільного до міжнародного дня боротьби зі СНІДом, який відзначають щорічно 1 грудня.

45-річна полтавка Марія про свій ВІЛ- позитивний статус дізналася п'ять років тому.

"Я захворіла запаленням легенів. Був тяжкий перебіг. Це була пневмоцистна пневмонія, як мені потім сказали лікарі. Сімейна лікарка мені запропонувала протестуватися, зробити швидкий тест на ВІЛ. Він показав дві смужки. Були стосунки з двома чоловіками. З одним прожила 10 років, з іншим п'ять. Обстежились: один чоловік не ВІЛ-інфікований, а з котрим ми жили останні роки також ВІЛ-інфікований", – говорить Марія, яка має ВІЛ-позитивний статус.

«Діагноз ВІЛ – це не вирок»: що відомо про кількість людей із ВІЛ/СНІД на Полтавщині

"ВІЛ – це тривала інфекційна хвороба, яка розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини. Людина починає частіше хворіти, страждає імунна система", – каже лікарка-інфекціоністка Анна Міщенко.

Нині Марія безкоштовно приймає антиретровірусну терапію. Ліки отримує в обласному центрі профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекціями та СНІДом.

"Ця терапія, вона пожиттєва. Приймається щодня в один і той же час. Діагноз ВІЛ – це не вирок. З цим діагнозом можна жити усе життя", – розповідає Марія, яка має ВІЛ-позитивний статус.

"Задачею антиретровірусної терапії є максимальне пригнічення вірусу імунодефіциту людини в організмі, відновлення функцій імунної системи, продовження, а також поліпшення якості життя людей, які мають ВІЛ. Вона (терапія – ред.) рятує життя людям, які живуть з ВІЛ і також зменшує розповсюдженість вірусу імунодефіциту людини", – говорить лікарка-інфекціоністка Анна Міщенко.

За словами Анни Міщенко, на Полтавщині понад 3,5 тисячі людей із ВІЛ-позитивним статусом перебувають на обліку у медзакладах, 210 із них виявили цьогоріч. 2020-го їх було на 11 більше. Із СНІДом на обліку нині понад тисяча людей. Із них у 36 хворобу виявили цього року. 2020-го їх було на пів десятка менше.

Найчастіше, каже Анна Міщенко, жителі регіону інфікуються на ВІЛ статевим шляхом – це майже 60 відсотків. Ще 23 відсотки – через кров, а від матері до дитини – 18 відсотків.

"Тестування на ВІЛ людина може зробити безкоштовно у будь-якому закладі охорони здоров’я. Найчастіше використовуються швидкісні тести на ВІЛ. Це дає змогу одразу дізнатися про результат не втрачаючи час – до 15 хвилин", – повідомляє завідувачка відділу обласного центру профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекціями та СНІДом Ірина Тютюнник.

Як повідомила Ірина Тютюнник, за останні 34 роки на Полтавщині виявили понад 7 тисяч людей із ВІЛ-позитивним статусом. Хворих на СНІД за цей період – понад 2800 людей, а померли – майже 1 400.

Джерело