30 років тому в Україні провели референдум на підтвердження Акту про державну Незалежність. Тоді понад 90 відсотків українців сказали «так» незалежній державі. Паралельно були проведені перші всенародні вибори президента – переміг тоді Леонід Кравчук. Якими події першого грудня 1991 пам’ятають у Херсоні, - дізнавалось Суспільне.

У Херсонському обласному архіві зберігаються документи з рішенням міської ради підтримати незалежність України та звернення виконкому обласної ради з роз’ясненням про сам референдум та закликом голосувати за незалежну Україну.

"Це - протокол всіх комісій по референдуму. Ось вони всі ці документи, які у нас як раз зафіксовані на голосуванні виборців по дільницях. Далі є окружної комісії, де підсумки, вказано скільки виборців, як проголосували. І у відсотках: 83,4 відсотка виборців взяли участь у референдумі. З них 89 і 9 підтримали незалежність України", - говорить заступниця начальника відділу використання інформації документів Державного архіву області Ірина Сінкевич.

30 років референдуму: херсонці згадують як незалежності сказали

Ігор Кучеренко працював на суднобудівному заводі 1991 року. Попри труднощі й проблеми в державі, вважає, що референдум був недарма, зміни є. Сам він зараз говорить тільки українською.

"На той час масла давали на заводі по 400 грамів, сигарети були не різані метрової довжини, які рвали. За кордон ніхто не їздив, порівнювати не було з чим. Що ще сказати? Туалетний папір з’явився 86-го року. Чи можемо ми зараз порівнювати якість нашого життя з тим, що відбувалося тоді? І ось кількість автомобілів, що рухаються цією вулицею, показують, було краще тоді чи зараз", - каже Ігор Кучеренко.

Чоловік говорить, у Херсоні масових акцій не було.

"Все йшло своєю чергою. Голосування розпочалося о 8-й годині. Все проходило буденно. Черг взагалі на виборчих дільницях ніколи не було. Навіть при тій високій активності, яка була, черг не було. Чорновол набрав понад 20 відсотків, Лук’янченко – 14. Я вважаю, що якби тоді ми обрали Чорновола, хоча голосував тоді за Кравчука, ми були б у значно кращому становищі, ніж тепер", - говорить Кучеренко.

Олександр Мошнягул 30 років тому був студентом третього курсу Миколаївського педагогічного інституту. Студенти голосували за незалежність України, говорить чоловік.

"Дуже часто я чув, особливо від викладачів нашого тоді ще історичного факультету Миколаївського педінституту, побоювання щодо загроз, які несе незалежність. Але сам результат, велика кількість як по Україні, так і на півдні, сході, мене позитивно вразила. Достатньо згадати, що жителі Криму, а тоді Кримської області й міста Севастополь, у більшості своїй підтримали незалежність України", - каже Мошнягул.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Джерело