Мета – тримати українців у напрузі

Ні дня без інформаційного терору. Українців щодня жахають повідомленнями про "мінування". І це елементи гібридної війни, кажуть у поліції та Службі безпеки. Псевдомінери активізувалися враз і в усіх великих містах. Їхня ціль – громадські місця, школи, торговельні заклади, тобто там, де буде великий резонанс і велике скупчення людей. Правоохоронці кажуть, що більшість повідомлень надходить через російські анонімні Telegram-канали, дзвінки лунають з окупованих територій та Росії. Але, зазначають правоохоронці, що і наші жартівники трапляються. Одного затримали у Кривому Розі, ще одного – у Мелітополі. Тепер у них буде довга дорога і небо в клітинку. За такі правопорушення передбачено 6 років ув'язнення. Сьогодні "мінували" і всі школи Києва та Львова. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".

Повідомлення про небезпеку надійшло до правоохоронців зранку. На електронну адресу Служби безпеки України невідомі надіслали інформацію щодо "замінування" всіх шкіл у столиці. Згодом це підтвердили і у поліції Києва. Кадри зі школярами, які швидко біжать сходами, з'явилися в мережі зранку у п'ятницю. Це гімназія "Успіх" у Печерському районі столиці. Через повідомлення про вибухівку в будівлі дітей негайно вивели з класів. Їх забрали батьки. А в іншій школі уроки не припиняли.

Масові псевдомінування в Україні: хто за цим стоїть та яка їхня мета – сюжет (Відео)

"Нічого не повідомляли. От уроки закінчилися, забираю", – каже один із батьків.

В інших школах ситуація аналогічна: попри інформацію про "замінування" всіх шкіл, діти – всередині будівлі.

"Інформації про замінування нашої школи не надходило", – зауважує директор школи Володимир Клюй.

Педагоги кажуть, цей тиждень рясний на хибні повідомлення. Днями навчання перервали. До школи зайшли вибухотехніки. На щастя, небезпечних пристроїв не знайшли.

"Приїжджали, так. Перевірили, все в порядку. Це було напередодні. Приїхали кінологи, пройшлися, подивилися. Звичайно, серйозно. Бо це діти, це життя дітей. А як ми ставимося? Як до провокацій ставимося", – акцентувала увагу вчителька гімназії Лариса Тимошенко.

У столичній поліції інформацію про "мінування" підтверджують. Повідомлення про замінування отримали й у Львові. В усіх школах міста дітей евакуювали. Спеціальні служби обстежили будівлі. У цій школі дітей довелося зненацька вивести на мороз. Їх відправили грітися до найближчого храму.

"Ми маємо евакуацію, тому що прийшло повідомлення про "замінування" всіх шкіл. Нам вдалося буквально за кілька хвилин вивести всіх дітей. Погода погана, холодно, мороз", – повідомив в.о. директора ліцею №8 Львова Михайло Ерстенюк.

Скасувати уроки екстрено довелося школярам у Броварах на Київщині. Правоохоронці отримали листа. У ньому анонім погрожував жертвами і просив два мільйони гривень. Вибухівку не знайшли. Хвиля псевдомінувань прокотилася Україною останніми тижнями. Від початку року Служба безпеки зафіксувала три сотні повідомлень про вибухівку. Евакуацію проводили на станціях метро, в торгівельно-розважальних центрах, дитсадках, школах та залізниці. Жодне повідомлення не підтвердилося.

"Цього року навіть трапився випадок – повідомлення було про "мінування" потягу пасажирського. Диспетчери контролюють, щоб якщо люди десь затримуються по вокзалу, щоб потяг не виїжджав без них", – запевнив в.о. члена правління АТ "Укрзалізниця" Олександр Перцовський.

У п'ятницю СБУ затримали псевдомінера – студента криворізького коледжу. Він замовив в адміністратора одного з російських закритих Telegram-чатів "мінування" Гірничого фахового коледжу Криворізького національного університету. Тепер чоловіку загрожує до 6 років позбавлення волі. В СБУ з'ясували, що чати, що надають послуги з організації псевдомінувань, використовує проти України Росія.

"Спецслужби Російської Федерації активно використовують псевдомінування об'єктів соціальної сфери та критичної інфраструктури як один з елементів гібридної війни для посилення тиску на Україну. Мета спецслужби країни-агресора очевидна – створити умови додаткового тиску на Україну, а також посіяти тривогу та паніку серед українців", – зауважив речник СБУ Артем Дехтяренко.

У Нацполіції та СБУ вважають – це гібридна агресії та спланована інформаційна операція російських спецслужб. Мета – тримати українців у напрузі. І нагадують: анонімні терористи будуть встановлені та притягнуті до кримінальної відповідальності.

Ганна Рибалка, Марта Шикула, Юрій Пугач, Валерія Павленко та Богдан Чаргазія, "5 канал"

Джерело