У Львові прооперували 9-річну дівчинку з рідкісним генетичним захворюванням. Через крихкість кісток вона 10 разів ламала кінцівки. Про це повідомили у пресслужбі Першого ТМО Львова.

Мама дівчинки Оксана Вінчер розповідає, вперше донька зламала стегнову кістку в півтора року, коли вчилася ходити. Через рік — лікоть. Також були переломи пальця, зап'ястя та малої й великої гомілкової кістки. За 9 років дівчинка мала 10 таких випадків. Причину крихкості кісток Вікторії встановили у 2 з половиною роки. Тоді ж повідомили, хворобу вилікувати неможливо.

"В Києві діагностували генетичне захворювання — недосконалий остогенез. Це означає, що погано виробляється чи засвоюється колаген. При такому захворюванні їй не можна падати. Важко вгледіти, бо не знаєш, коли може трапитись перелом: зачепилася за килимок, впала і все", — каже Оксана Вінчер.

Щоб уникнути переломів, дитині доводиться відмовлятись від занять спортом, активних ігор та занять.

"Мені не можна взагалі бігати, стрибати, робити якихось різких рухів. Якщо якісь діти впадуть і розіб'ють собі коліно, на другий день вже нічого боліти не буде. А я можу собі зламати ногу чи руку. Але це нічого, я рада життю, рада, що в мене є багато друзів, що мене всі люблять і маю багато іншого, чого не мають і деякі інші діти", — каже Вікторія.

До медиків Лікарні святого Миколая батьки дівчинки звернулися після останньої травми — перелому обох кісток гомілки зі зміщенням. Щоб стабілізувати та вирівняти ніжку дитини, лікарі провели складну операцію: багаторівневу остеотомію. Віці встановили титанові фіксатори, що зробили ногу стійкішою до ушкоджень.

"У Вікусі було багато переломів. Зараз в неї стався перелом кістки гомілки і ми змогли використати це для того, щоб зразу виконати корекцію. Була зроблена комбінована операція — багаторівнева остеотомія, щоб вирівняти вісь кістки. На першому етапі ми перебили кістку, зробили перелом в іншому місці з деякою корекцією. Частину кістку ми ще й забрали. І провели корекцію кістки в місці перелому. Коли вирівнялася вісь, ми взяли фіксатори титанові і зафіксували цю кістку зсередини", — каже завідувачка травматологічного відділення Лікарні св. Миколая Галина Гачкевич.

Операція пройшла успішно. Дитині зняли гіпс і вона може ступати на ніжку. Згодом Вікторії планують прооперувати й другу ногу.

"Тепер, якщо вона десь впаде і кістка зламається, вона не зміститься, а кістки будуть триматися в межах фіксаторів. Будуть лише обмеження в ходінні десь на 3-4 тижні. В таких дітей є особливість: кістки крихкі, але дуже швидко зростаються", — каже лікарка.

Надалі дівчинка потребуватиме операції із застосуванням спеціальних конструкцій, що підлаштовуються до росту кістки. Таких технологій наразі у Львові немає, але Галина Гачкевич сподівається, це вдасться вирішити впродовж року.

"Ми в процесі розмов з закордонними фірмами для того, щоб з часом таким діткам можна було ставити спеціальні конструкції — всередину в кістку вставляється певний метал, який, грубо кажучи, росте із дитиною. На теренах України це трошки проблематична річ. Але ми плануємо це питання у найближчий рік вирішити, щоб надавати таким діткам допомогу. Адже так як це зараз є, ми будемо змушені переставляти метал з ростом кістки, щоб уникнути інших зламів", — каже ортопед-травматолог.

За словами лікарки, прогноз для дітей, які хворіють на такий тип недосконалого остеогенезу як у Віки — позитивний. Після 12 років кількість переломів суттєво скорочується. А завдяки операціям можна усунути та запобігти деформаціям при зрощенні.

Читайте також: "Хочу велосипед і щоб закінчилась війна": історія 9-річної харків'янки, яка потрапила під артобстріл

Джерело