Перший з 1918 року дефолт в Росії зафіксовано, і хоча в Мінфіні РФ це заперечують, експерти вважають це фактом. Проте швидких змін в економіці країни-агресора не відбудеться, вважає інвестиційний банкір Сергій Фурса. Він називає подію, яку зафіксували, символічним та приємним фактом. На що чекати після цього дефолту і чи вплине це на військову сферу — Суспільне запитало експертів.

Як відбувся дефолт в Росії

Дефолтом називають ситуацію, коли країна не виконує взяті на себе зобов'язання, тобто бере в борг і не повертає. Наприклад, не повертає відсотки за державними облігаціями, що, власне і сталося в РФ. Причин, зазвичай дві: або влада не хоче виплачувати борги, або уряд не має грошей. В Росії стався третій сценарій. Країна заявляє, що має гроші і бажання платити, але пропонує оплату в рублях — через санкції, що накладені через розв’язання повномасштабної війни.

"27 травня цього року Росія мала би здійснити виплати по купонах (проценти по єврооблігаціях) на більше як 100 мільйонів доларів. Проте перед цим США фактично обмежили доступ Росії коштів (заблоковано золотовалютний резерв в американських товарах). Як результат Росія здійснила таку виплату в рублях. Це не було передбачено відповідними умовами, звичайно, ніхто не хоче отримувати рублі. Тому після того, як минулі 30 днів, вважається, що 27 травня Росія не здійснила свої розрахунки за зовнішніми зобов'язаннями", — пояснює директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

Дефолт за зовнішнім долгом: що це означає для Росії

Він зазначає, Росія вважає, що виплата здійснена. Гроші залишаються на рахунку, проте ані Росія, ані кредитор їх не приймають.

Що буде після дефолту РФ

Якщо в країні стається дефолт, вона стикається з обмеженням доступу до зовнішніх ресурсів, втрачає інвесторів, погіршується міжнародний рейтинг.

"Інвестори починають бігти, країна втрачає довіру, тобто вони не можуть фінансувати власний бюджет за рахунок запозичень. Для будь якої країни світу це зараз наче смерть. З російською економікою власне, все це сталося ще 3 місяці тому, і тому дефолт нічого нового не додає", — каже Сергій Фурса.

Крім того, відтепер по окремим боргам кредитори зможуть вимагати дострокового їх погашення, додає Ілля Несходовський. "Кредитори фактично отримали право, якщо Росія не виконує свої зобов'язання, арештовувати майно Росії за кордоном, наприклад, якщо борг є достатньо суттєвим, можуть арештувати якийсь танкер з російською нафтою. Кредитори арештовують, продають, отримують свої кошти, які вони мали би отримати за своїми борговими зобов'язаннями", — пояснює він.

Погіршення ситуації після дефолту станеться не миттєво

Як зазначає Сергій Фурса, в РФ є "дуже професійний центральний банк, який зміг запобігти фінансовій паніці ще на початку війни", тому зараз падіння економіки буде повільним.

Ілля Несходовський звертає увагу на ще один важливий процес — санкціі щодо операцій із золотом, які обговорюються на саміті G7. "Така санкція щодо операцій із золотом, крім тих 300 мільярдів золотовалютних резервів, які зараз вже заморожені, додасть ще більше 150 мільярдів доларів, якими Росія не зможе скористатися у зв'язку з тим, що це в золоті. Бо вона не зможе продати золото на зовнішніх ринках", — каже Ілля Несходовський.

Як вплине дефолт на військову сферу Росії

"Технологічно Росія залежить від Заходу. Звісно, для якихось конкретних військових потреб вони будуть використовувати певні схеми, щоб завезти певне обладнання, але це точно буде важко робити в промислових масштабах, — пояснює Сергій Фурса. — Це зменшує потенційну загрозу від збройних сил Росії, але це в середньостроковій чи довгостроковій перспективі, не можу сказати: от стався дефолт і завтра у них закінчилися танки, снаряди. Ні, ракети, танки, снаряди в них поки що є у великій кількості".

Що відомо: 25 травня сплив термін ліцензії OFAC (управління контролю за іноземними активами США), яка дозволяє Росії здійснювати виплати за міжнародними борговими зобов’язаннями у доларах. Влада США повідомила, що подовжувати її не буде. Про дефолт Росії 27 червня повідомило видання Bloomberg. Зазначається, що 26 червня закінчився пільговий період для виплати відсоткових платежів у розмірі 100 мільйонів доларів США, які потрібно було виплатити до 27 травня, а це вважається дефолтом. У Міністерстві фінансів РФ заявили, що платежі за суверенними єврооблігаціями перераховані в повному обсязі, а в неотриманні грошей інвесторів винні посередники. В заяві міністерства йдеться, що перераховані кошти, потрапивши до міжнародного депозитарію Euroclear, до отримувачів не дійшли.

Читайте також

The Economist: економіка Росії "знову стоїть на ногах" попри санкції. Чому

"Коли Україна переможе, Росія буде ослаблена" — інтерв’ю з заступницею помічника держсекретаря США

Чи буде дефолт Росії та чи вигідно Китаю допомагати Кремлю

"Він розвивається над батьківщиною, яка тобі не належить". Бекір Мамутов про історію кримськотатарського прапора

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Джерело