Напередодні саміту країн Близького Сходу, запланованого на середину липня в саудівському місті Джидда, світ знову говорить про можливе створення близькосхідного аналога НАТО – стримуючого військового альянсу, покликаного підтримувати стабільність в регіоні і, в основному, протистояти Ірану. Про це пише BBC.

У саміті мають взятии участь країни Перської затоки, Йорданії, Єгипту та Іраку. Наразі ж невідомо, чи справді обговорюватиметься питання створення аналога військового союзу, однак події останніх тижнів вказують на його актуальність.

Видання Wall Street Journal відзначає, що під егідою США в єгипетському Шарм-еш-Шейху нещодавно пройшли таємні переговори представників командування Єгипту, Йорданії, Ізраїлю, Саудівської Аравії та Катару. Джерело близьке до цих переговорів відзначає, що це можна назвати початковим етапом в розробці «стратегії захисту від загальної загрози».

На Близькому Сході може з'явитися аналог НАТО

Міністр оборони Ізраїлю Бенні Ганц, зі свого боку, також нещодавно підтвердив інформацію про те, що його країна бере участь у роботі над Близькосхідним альянсом протиповітряної оборони (MEAD).

Серйозні перестановки у близькосхідному регіоні ще більше наблизили появу аналогу НАТО. Ізраїль продовжує налагоджувати відносини з сусідніми регіонами, а Іран тим часом все більше становиться ізгоєм. Занепокоєння через іранську ядерну програму ще більше зближує регіон.

Водночас відхід США з Близького Сходу означає те, що гарантії безпеки лягають на плечі самого ж регіону.

«Настав час знайти новий підхід до вирішення внутрішніх проблем – від геополітичних до економічних. Особливо після пандемії Covid-19 і на тлі нестабільності, спричиненої війною в Україні», – заявив експерт Центру політичних та стратегічних досліджень«Аль-Ахрам» у Каїрі Ахмед ель-Сайєд.

Король Йорданії Абдалла II також заявив про підтримку створення близькосхідного військового союзу.

Також очевидно, що альянс складатиметься лише з арабських країн, які мають стійкі відносини з Ізраїлем або ж опосередковані через США. Йдеться про:

Єгипет;
Йорданію;
ОАЕ;
Бахрейн;
Марокко;
Саудівську Аравію;
Оман;
Катар;
Кувейт.

Ліван та Сирія, зі свого боку, підтримують тісні зв’язки з Іраном, у зв’язку з чим залучити їх до можливого альянсу буде практично неможливо.

Джерело