Від початку повномасштабного вторгнення військ РФ на територію України навчальні заклади Рівненщини стали підтримувати ЗСУ та переселенців. Це як школи, так і виші. Суспільне розпитало речників чотирьох університетів, як та чим саме вони допомагають.

Національний університет водного господарства та природокористування

У перші дні війни студенти вишу займалися волонтерством переважно за місцем перебування. Згодом вони організували свою роботу в університеті та створили волонтерський штаб, який працював у кількох напрямках, розповіла Суспільному начальниця відділу виховної та культурно-організаційної роботи Центру розвитку студентства НУВГП Катерина Приндюк.

"Перший напрямок — пакування пакунків з продуктами на складах для жителів Чернігова, які вийшли з окупації. Їм потрібна була велика кількість харчів, води тощо. Наші студенти понад місяць щодня пакували продукти.

Ремонт техніки, амуніція, психологічна допомога: як університети Рівненщини волонтерять під час війни

Другий напрямок — ним займаються по сьогодні — робота на ЗСУ — студенти долучились до ремонту військової техніки", — додала Катерина Приндюк.

Крім того, студенти НУВГП самостійно організувалися та відвідали Ірпінь й Бучу одразу після звільнення, щоб допомогти розбирати завали.

"Студенти, які не мали можливості брати участь безпосередньо в заходах вишу або міста, долучилися до так званої IT-армії. Вони займалися розсилкою листів до університетів Росії та Білорусі, у якій повідомляли про те, що відбувається в Україні", — уточнила представниця вишу.

На базі університету також створили добровольче формування тергромади. Забезпечує та підтримує їх благодійний фонд.

Студенти НУВГП досі долучаються до плетіння маскувальних сіток, зокрема — на базі одного з гуртожитків вишу.

"Наш міжнародний відділ на початку війни активно співпрацював з нашими іноземними партнерами, щоб швидко поширювати інформацію про нашу країну. Масово слали листи, записували відео, тексти та поширювали серед наукової спільноти, щоб максимально привернути увагу до України", — додав речник НУВГП Віталій Прокопець.

Рівненський державний гуманітарний університет

В РДГУ ініціюють збір грошей серед професорсько-викладацького складу, студентів та працівників вишу на потреби ЗСУ.

До збирання коштів також долучалися ряд фондів, організацій та приватні особи.

"Представники університету здійснили чотири поїздки до захисників нашої держави. Зокрема, представники університету спільно з військовими Рівного відвідали військовий шпиталь, куди на зібрані кошти доставили індивідуальні подарункові пакети (смаколики, фрукти, солодощі) для поранених воїнів", — розповів речник РДГУ Микола Пікула.

"Окрім того, представники РДГУ здійснили три поїздки до військових частин, аби передати зібрані продуктові, канцелярські набори та замовлений військовими одяг. Також доставили гуманітарну допомогу бійцям ЗСУ, надану різними організаціями та владою нашого міста – елементи військової амуніції, медикаменти, продукти тривалого зберігання тощо", — додав речник.

Студентський актив одного з факультетів також збирає гроші на підтримку Рівненського корпусу ЗСУ.

"За ініціативи випускників та студентського активу педагогічного факультету РДГУ було організовано збір коштів для допомоги Рівненському корпусу Збройних сил України. До акції долучилися здобувачі вищої освіти, колективи деканату та кафедр педагогічного факультету. На зібрані кошти було закуплено два ноутбуки, два планшети та 13 павербанків", — додали у пресслужбі вишу.

Національний університет Острозька академія

На початку волонтерської діяльності університету студенти та працівники вишу долучилися до інформаційного фронту та збору гуманітарної допомоги, – розповіла речниця НаУОА Тетяна Шокур.

"Академічна спільнота писала та поширювала звернення до іноземних колег. Першу допомогу отримали з Польщі. Ректорат вишу з Варшави передав військове спорядження: тепловізор, рації, батарейки, аптечки, мед.засоби, рюкзаки військові, термобілизна, спальні мішки, палатки тощо", — уточнила речниця.

Вона додала: кожен працівник університету перерахував на потреби ЗСУ одноденну заробітну плату, завдяки чому вдалося зібрати 116 470 гривень.

"Також передали на ЗСУ вантажівку Бортовий Богдан та автобус Богдан, а з Міжнародного благодійного фонду ОА виділили кошти на придбання ліків, пального, необхідних матеріалів для військових, переселенців", — зазначила Тетяна Шокур.

У березні 2022 року на базі НаУОА створили волонтерський центр. Його завдання — розподіл гуманітарної допомоги для Збройних сил України, бійців тероборони, медзакладів, переселенців, колег-освітян на сході тощо.

"Активно допомагаємо, зокрема, 30 механізованій бригаді ім. К. Острозького, ОК "Захід", окремим військовим частинам, військкоматам. Військові отримували спорядження, гуманітарну допомогу, технічні засоби тощо. Допомогу також отримували мобілізовані працівники та мобілізовані родичів працівників, студентів, випускників", — розповіла керівниця волонтерського центру Ольга Балацька.

Допомогу від Острозької академії отримали й переселенці. У гуртожитки університету щомісяця безплатно проживали близько 200 людей, до кінця квітня їм надавали щоденне триразове безплатне харчування, — додала керівниця.

"Гуманітарну допомогу отримували також інші тимчасово переміщені сім’ї, які проживають на Острожчині та за містом. ВПО отримували предмети гігієни, продукти, ліки, постільну білизну тощо. Переселенцям надавали психологічну підтримку, юридичні консультації та допомогу із перекладами. Музей ОА безплатно проводив екскурсії, а духовно-моральну підтримку надавав студентсько-викладацький храм", — розповіла Ольга Балацька.

На потреби ВПО зібрали понад 200 тисяч гривень. За ці гроші в гуртожитках, де проживають переселенці, оновили пральні машинки, закупили чайники, мікрохвильові печі, сушки для одягу та інші побутові предмети й засоби гігієни.

Загалом від Національного університету “Острозька академія” надали допомогу на суму у майже три мільйони гривень, — додала Ольга Балацька. Також завдяки зусиллям академічної спільноти Острозької академії й інших благодійників, придбали глушники, дрон, автобус Toyota для спецпідрозділу ЗСУ, де служить викладач-випускник НаУОА.

Читайте також: Позивний – Професор: як викладач з Рівненщини читає пари з фронту

"Оскільки, більшість наших студентів проживають у місті Рівне, багато роботи було зосереджено там. Вони долучалися до плетіння сіток, вантажили гуманітарну допомогу, хтось замішував бандеро-смузі. Є дівчата, які не злякалися і в перші дні повномасштабної війни пішли перевіряти та готувати бомбосховища. Наші викладачі організували у БК "Хімік" волонтерський штаб з одягом, де наші студенти допомагали розбирати речі", — розповіла голова Братства спудеїв ОА Лілія Павленко.

У рамках діяльності Студентського Наукового Товариства "Академік" на YouTube Братства спудеїв опублікували ряд наукових історичних подкастів і серію подкастів на психологічну тематику. А також організували благодійний лекторій, де усі охочі за донат могли послухати лекції з професіоналами різних галузей, — додала голова братства спудеїв.

Разом зі студентами-філологами Братство спудеїв запустило мовний клуб "На мовній хвилі", куди запрошували усіх охочих спілкуватися українською про українське. Організовували аукціони для випускників та студентів, де разом зібрали 11 500 грн і передали для фонду Сергія Притули.

15 вересня Братство спудеїв також запустило аукціон на допомогу ЗСУ спільно з БФ "Культурний опір", який триває досі, — додала Лілія Павленко.

Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені акад. С. Дем’янчука

У найбільшому приватному виші на Рівненщині з перших днів російського вторгнення на базі спортивно-оздоровчого комплексу імені Завацького також створили волонтерський штаб. Тут надають гуманітарну допомогу бійцям ЗСУ, сім'ям військових, переселенцям, а також людям з інвалідністю.

Гуманітарний штаб також допомагає центрам безпритульних тварин та громадським організаціям "НЕРІО" й "Білі берети", сказала представниця пресслужби вишу Вікторія Золяк.

До діяльності волонтерського штабу, крім працівників, студентів та випускників вишу, залучили міжнародних партнерів з університетів та волонтерських організацій Угорщини та Польщі.

"Волонтерський штаб підтримує переселенців з тих регіонів нашої країни, які зазнають нищівного руйнування (допомагають із поселенням, забезпечують речами першої потреби, продуктами, одягом); координує збір коштів для потреб української армії; забезпечує продуктами блокпости тероборони. Крім того, наші викладачі та студенти пішли до лав ЗСУ та ТРО", — розповіла Вікторія Золяк.

"Університет проводить благодійні заходи та надає допомогу дитячому будинку сімейного типу "ХЕППІ ХОУМ", де проживають діти з обмеженими можливостями. З початком війни дитячий будинок релокувався на Рівненщину у Корець, оскільки діти проживали у районі Ірпеня. Університет надав матеріальну допомогу у вигляді засобів гігієни та продуктів", — додала представниця пресслужби.

Вікторія Золяк розповіла: у виші також є студенти-волонтери. Серед них — студентка юридичного факультету Катерина Літовінська. Вона очолює ГО "НЕРІО" у Дубні. Громадська організація у співпраці з університетом почала допомагати переселенцям, а згодом — військовим.

"Зокрема, ми збирали продукти, медикаменти, засоби першої необхідності, особистої гігієни і вже пізніше ми почали підключатися до збору на купівлю різної військової амуніції", — сказала Суспільному Катерина Літовінська.

Вона додала: у Дубні провели благодійний ярмарок, на якому зібрали 32 тисячі гривень та передали розвідникам на купівлю безпілотника.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненськ

Джерело