Біля кожного рушника є к'юар-код, просканувавши який, можна ознайомитися з драматичною історією

За допомогою мистецтва пережити страшні події. У київському метрополітені представили виставку рушників "Вишиті болем". Автори проєкту створили його задля того, аби привернути увагу до сексуальних злочинів окупанів під час повномашстабного вторгення та підтримати українок, які постраждали від їхніх рук. Як довго працювали над проєктом? І чому жінки здебільшого мовчать про насильство – у матеріалі журналістки "5 каналу" Софії Норенко. 

Пережити наслідки насильства допомагає вишивання: жінки, які були в окупації, показали свої рушники (Відео)

Вишиті болем. Таку виставку представили у підземці Києва. На рушниках вишили орнаменти, що розповідають історії жінок, які зазнали сексуального насильства під час повномасштабного вторгнення.

Три рушники вишили перед самою подією. На них – візерунки, характерні для різних регіонів, а також додалися нові символи. Наприклад, солдати.

"Це Ірпінь, Буча і найдовше ми створювали його. Можете побачити червоні, чорні квадратики так. Червоне – це наші здобутки нашого життя, а чорне – це втрати і ввели ми в цей стовбур ще сірі квадратики, які символізують туман травми", – показують майстрині.

Ще два рушники майстрині вишивали під час самої презентації. Приєднатися до них могли всі охочі, а в подарунок отримати стрічку – рушник у мініатюрі.

Проєкт готували понад 4 місяці. Дизайнер рушників наголошує, важливо було показати не лише біль, а й те, що життя після сексуального насильства триває.

"Виникла ідея, що має бути багаторівневий рушник, тобто задній план переповідав якусь би історію, а на першому плану було дерево життя. Тобто там низ це минуле, потім теперішнє, майбутнє, традиційно на рушниках зображували і наступні покоління", – каже дизайнер проєкту "Вишиті болем" Богдан Гдаль.

Біля кожного рушника є к'юар-код, просканувавши який, можна ознайомитися з драматичною історією. Ці розповіді про сексуальні злочини обирали психологи, які працюють із потерпілими.

"Ми працювали над тим, щоб зберігалася конфіденційність, щоб не відгукувалась ні в якому разі якісь такі факти по яких можна впізнати ту чи іншу історію, тому це збірний такий образ тих переживань, які пережили жінки після сексуального насильства", – зазначає псиxологиня платформи Savewomanhab Інна Миxайльова.

Головна мета проєкту – змінити сприйняття сексуального насильства суспільством та самими потерпілими. Як зауважують автори проєкту, часто причиною мовчання про скоєний злочин стає саме страх бути засудженою оточенням.

"Це дві великі мети і вони рівнозначні і мабуть, що вони рівнозначні, тому що досягання однієї мети допомгає іншій. Ми звісно, хочемо щоб якнаймога більше людей дізналися про платформу", – каже організаторка проєкту "Вишиті болем" Анна Лаунець.

На цій платформі постраждалі можуть дізнатися, де безоплатно отримати юридичну та психологічну допомогу. А для всіх, хто хоче підтримати жертв сексуального насильства, психологи дають кілька рекомендацій: не тисніть на людину зайвими порадами, запитайте, чи можете якось підтримати і дайте знати, що у разі чого ви поруч. Саму ж виставку можна відвідати до 2 лютого на станції метро Золоті Ворота. 

Софія Норенко, Микола Довгий, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело