Поблизу Свято-Успенської церкви у Рівному, яка є пам'яткою архітектури національного значення, планують побудувати житловий будинок. За словами краєзнавця Миколи Бендюка, це порушує закон України "Про охорону культурної спадщини", адже ділянка біля храму має обмеження забудови і частково потрапляє в охоронну зону.

Про те, що біля церкви, зведеної у 1756 році, має початись будівництво, краєзнавець написав 26 березня у соцмережах. Церква на вулиці Шевченка є однією з двох пам'яток архітектури національного значення у Рівному.

"Ділянка, яка знаходиться біля пам'ятки архітектури національного значення, має обмеження забудови. Це зона історична, вона варіюється в деяких випадках від 100 до 300 метрів. І ця ділянка частково потрапляє в зону охоронну. Жоден документ не може бути введений без погодження з управлінням та Міністерством культури, бо це пам'ятка національного значення", — зазначив він.

Будівництво житлового будинку поблизу Свято-Успенської церкви у Рівному: що відомо і як реагують містяни

За словами Миколи Бендюка, ділянка також є зоною археологічної пам'ятки, адже раніше на цьому місці було церковне кладовище. Під час огляду ділянки, додав він, знаходили фрагменти людських кісток.

"Мені вже показали документ — паспорт, де зазначили, що будуватимуть панельний будинок і що немає жодних обтяжень. Як місто може надавати такий документ, у якому немає жодних обтяжень? Насправді перед тим мають бути проведені розкопки, дослідження археологічні", — розповів краєзнавець.

Людмила Погрожельська та Ірина Гомон — мешканки будинку, що межує з ділянкою, де заплановане будівництво.

"Не хотілось би цього, звичайно. Тому що їздитимуть машини. Тут і так багато автомобілів, а це ще додадуться. А це повітря, це екологія. Машини лише ставлять під вікнами. Хотілося б, щоб історія була історією, щоб вона була не зачеплена ніким", — прокоментувала пані Людмила.

Натомість рівнянка Ірина не проти будівництва.

"Дуже добре, з одного боку, тому що жити десь потрібно. Багато у нас в Рівному переселенців, які потребують житла. Можливо, це правильно, не знаю", — зауважила вона.

27 березня питання про будівництво на території охоронної зони розглядали на спеціальній комісії міської ради. В управлінні містобудування та архітектури Рівного зазначили, що будівельний паспорт забудовнику надали ще два роки тому.

"На початку 2021 року надавалися будівельні паспорти на можливість будівництва двох блокованих житлових будинків висотністю два поверхи та мансардний. На цих земельних ділянках в генеральному плані міста не були відображені планувальні обмеження щодо цього об'єкту як культурної спадщини, відтак не було зафіксовано необхідності узгодження проєкту з органами охорони культурної спадщини", — пояснив начальник відділу управління містобудування та архітектури Рівного Андрій Шевчук.

Він додав, наразі забудовник повинен отримати дозвіл у Міністерстві культури та інформаційної політики України:

"Аби дотриматися цих принципів, вимог Закону "Про охорону культурної спадщини", місто зараз ініціює ряд дій, які мають забезпечити виконання вимог законодавства про охорону культурної спадщини та можливість контролю розробленого проєкту та погодження з відповідними органами. Відтак — реалізації будівництва відповідно до законодавства про охорону культурної спадщини".

Керівниця обласного управління культури Любов Романюк каже, що церква перебуває у комунальній власності міста, тому погоджувати будівництво управління не має повноважень. За її словами, це може зробити лише міністерство культури: "Ми звернулися вчергове до керівництва міста для того, щоб розробити історико-опорний план, бо Рівне — це місто історичного значення і з 13-ти в області Рівне — одне з небагатьох, яке не має цього плану. Нам потрібно цей план прийняти, розробити, затвердити і тоді такі ситуації не будуть з'являтися".

Суспільне зв'язалося з представником забудовника Олексієм Домецьким, який повідомив, що прокоментує питання отримання дозвільної документації пізніше.

Читайте також З третьої спроби за майже 73 тисячі гривень: на торгах продали будівлю першої в Рівному парової водокачки Визнав Московську патріархію, але правив українською. Історик з Рівного видав книгу про митрополита Громадського З Рівного до Львова курсуватиме модернізований інклюзивний електропоїзд "У людей інші пріоритети": як війна може вплинути на поширення туберкульозу на Рівненщині — пояснює експерт

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Джерело