Реакція російських чиновників і блогерів на обмежений рейд РДК і легіону “Свобода Росії” у Бєлгородській області свідчить про те, що в російському інформаційному просторі зберігається підвищена тривожність щодо війни в Україні. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

Як повідомили в ISW, речник Кремля Дмитро Пєсков заявив 1 червня, що президент Росії Володимир Путін постійно отримує інформацію про ситуацію в Бєлгородській області. А також що Путін нагородив голову Шебекінського району Володимира Жданова орденом Мужності за його “реакцію на ситуацію на кордоні”.

Губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков оголосив, що російські чиновники в Бєлгородській області евакуювали 200 дітей до Пензенської області і планують евакуювати ще 600 дітей до Калузької і Ярославської областей 3 червня. Крім того, російська служба Бі-бі-сі повідомила 1 червня, що Гладков домовився з владою кількох російських регіонів прийняти 1200 жителів Бєлгорода під час евакуації.

ISW проаналізував реакцію російської влади на рейд РДК на Бєлгородщині

“Ці евакуації, увага Путіна, про яку повідомлялося, і характеристика рейду Міноборони як спроби "вторгнення" на російську територію свідчать про те, що Кремль намагається використати ці обмежені рейди для підтримки поточних інформаційних операцій, які мають на меті представити війну в Україні як екзистенціальну і заручитися підтримкою всередині країни для затяжної війни”, — йдеться в аналітичному звіті.

За даними аналітиків, деякі російські провоєнні блогери використали ситуацію в Бєлгородській області для критики російського керівництва, тоді як інші стверджували, що обмежені рейди є передвісниками українських контрнаступальних операцій. Колишній російський офіцер Ігор Гіркін стверджував, що підвищена активність всередині Росії є наслідком того, що російські війська розтратили резерви восени 2022 року, російські чиновники не змогли перевести економіку на військові рейки, а також рішення Кремля не запроваджувати воєнний стан. Інший блогер прямо критикував Путіна за те, що він вдає, ніби в Шебекіному все гаразд.

Як нагадали в ISW, 1 червня підрозділи "Російського добровольчого корпусу" (РДК) та легіону “Свобода Росії" здійснили черговий рейд до Бєлгородської області РФ. На відеозаписах з геолокацією, опублікованих 1 червня, видно, що нібито бійці легіону “Свобода Росії” діють поблизу Нової Таволжанки (3,5 км від російсько-українського кордону), бійці легіону “Сбовода Росії” і РДК завдають ударів по російських позиціях поблизу цього населеного пункту, а також Шебекіному Бєлгородської області (7 км від російсько-українського кордону).

“РДК заявив, що розпочалася "друга фаза" його операцій, і опублікував відеозаписи, на яких, як стверджується, видно, що бійці РДК беруть участь у бойових діях в передмісті Шебекіного”, — відзначили аналітики.

Міністерство оборони Росії заявило, що співробітники Прикордонної служби та Федеральної служби безпеки Росії нібито зупинили дві мотострілецькі роти, посилені танками, які намагалися "вторгнутися" на російську територію в районі Шебекіного та Нової Таволжанки. Губернатор Бєлгородської області В'ячеслав Гладков заявив, що "на території Бєлгородської області не було ворога" під час спроби рейду, хоча на відеозаписах з прив'язкою до місцевості зафіксовано, що військовослужбовці легіону “Свобода Росії” діяли на території Росії, відзначили аналітики.

"Російський добровольчий корпус" і Легіон "Свобода Росії"

Російський добровольчий корпус (рос. Русский добровольческий корпус) — військовий підрозділ Збройних сил України, сформований у серпні 2022 року для захисту України від російського вторгнення. Входить до Інтернаціонального легіону ТрО України. Як повідомив командир РДК Денис Нікітін, вони перебувають у складі 98 батальйону ТрО Азов Дніпро.

Відбір до РДК відбувається з етнічних російських емігрантів, які живуть на території України, а також в інших європейських країнах.

Легіон "Свобода Росії" утворили російські військовослужбовці з-поміж полонених. Вони заявляють, що легіон був створений для боротьби з путінським режимом. До легіону можуть потрапити полонені і колишні російські військовослужбовці.

Що відомо про попередній рейд у Бєлгородську область

У понеділок, 22 травня, у Бєлгородській області пролунали вибухи, а згодом в українських та російських медіа з'явилась інформація про прихід на цю територію російських добровольців. У Головному управлінні розвідки України розповіли, що в цій області проводиться операція для "створення смуги безпеки" винятково за участі громадян Росії.

У пресслужбі легіону "Свобода Росії" Суспільному розповіли, що вони разом із добровольчим корпусом "створюють демілітаризовану зону на кордоні з РФ, звідки вони не зможуть обстрілювати Україну".

Згодом в Бєлгородській області запровадили "режим контртерористичної операції", а також почали проводити термінову евакуацію ядерних боєприпасів зі сховища.

В Офісі президента України сказали, що Україна не має безпосереднього стосунку до подій в Бєлгороді, але з "цікавістю спостерігає".

Удень 23 травня Міноборони Росії заявило про "розгром" військових "Російського добровольчого корпусу" та Легіону "Свобода Росії", яких в російському відомстві та медіапросторі називають "українським націоналістичним формуванням". В легіоні за кілька годин до повідомлення МО РФ заявили, що разом з РДК продовжують визволяти Росію.

Згодом губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков повідомив, що влада припинила дію "режиму контртерористичної операції" у регіоні. Водночас у пресслужбі Легіону "Свобода Росії" Суспільному повідомили, що їхня операція на території РФ триває, а добровольцям нібито навіть вдалось знищити мотострілецьку роту.

Речник ГУР Юсов у коментарі Суспільному вдень 23 травня підтвердив, що операція Легіону та РДК на території Росії триває.

24 травня у ГУР повідомили, що українська військова розвідка перевіряє інформацію про імовірне перекидання частини російського війська з України в Бєлгородську область.

25 травня "Російський добровольчий корпус" зробив заяву, що бійці РДК знову зайшли на територію Росії. Відповідне відео російські добровольці оприлюднили на своєму телеграм-каналі.

Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні: Російські війська здійснили чергову серію ракетних ударів по Україні в ніч з 31 травня на 1 червня та вдень 1 червня. Чеченські командири і чиновники 1 червня скоординовано розкритикували фінансиста ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина, ймовірно, щоби підірвати звернення Пригожина. Пригожин відреагував на напад, заявивши, що продовжуватиме висловлювати свою думку доти, доки посадовці Міністерства оборони Росії не будуть покарані за свої помилки у плануванні вторгнення в Україну. Чеченська критика Пригожина може бути частиною зусиль Кремля з дискредитації та підриву авторитету Пригожина в той час, коли його війська відходять з лінії фронту. Російські війська провели наступальні операції на північний схід від Куп'янська та на північний захід від Сватового. Станом на 1 червня темп російських та українських наступальних операцій на Бахмутському напрямку залишається низьким, а російські війська провели обмежені наземні атаки вздовж лінії Авдіївка-Донецьк. На південному напрямку російські війська не проводили жодних підтверджених наземних атак. Державна Дума Росії відхилила законопроєкт, який передбачав звільнення від мобілізації кандидатів і докторів наук. Російська окупаційна влада оголосила, що регіональні вибори на окупованих територіях відбудуться 10 вересня. Генеральний прокурор України Андрій Костін заявив 31 травня, що Україна розслідує понад 2900 злочинів проти дітей, скоєних російськими військовими.

Джерело