Кияни знову обговорюють у соціальних мережах стан повітря у столиці. Протягом тижня з  22 по 27 травня виявлено перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій діоксиду азоту у 5 разів. Також, порівняно з попереднім тижнем, підвищився рівень забруднення формальдегідом. Користувачі соціальних мереж пишуть, що відчували в повітрі неприємний їдкий запах. Дехто пов’язує це з вибухами ракет під час ракетних ударів ворога по столиці.

Сайт ТСН.ua з’ясовував, чим саме було забруднене повітря у місті та чи пов’язано це з частими ракетними обстрілам, які здійснює ворог.

В Управлінні екології та природних ресурсів КМДА нам нагадали, що моніторинг якості атмосферного повітря в Києві здійснюється за допомогою 7 референтних пунктів спостереження. Управління в режимі реального часу висвітлює інформацію про стан якості повітря на онлайн-мапі та в мобільному застосунку "Київ цифровий".

У повітрі Києва забагато озону та сірки: як на його якість впливають ракетні удари Росії

Загальний індекс якості повітря CAQI (Common Air Quality Index) формується автоматично на основі показників кількох основних забруднювачів:

  • PM2.5 і PM10 (частка пилу)
  • SO2 (діоксид сірки)
  • NO2 (діоксид азоту)
  • O3 (приземний азот)
  • CO (оксид вуглецю)

Пункти спостереження розміщені:

Дарницький район – вулиця Архітектора Вербицького, 26

Дніпровський район – вулиця Харківське шосе,7/1

Шевченківський район – вулиця Щусєва, 20

Подільський район – вулиця Турівська, 28

Подільський район – проспект Правди, 64-г

Голосіївський район – вулиця Китаївська, 22

Святошинський район – проспект Берейстейський, 97

В Управлінні екології та природніх ресурсів зазначають, що починаючи з 22 по 27 травня поточного року загальний індекс якості повітря у столиці впродовж 94,2% часу був низький, тобто повітря мало незначний рівень забруднення.

Діоксид азоту – де було перевищення

Разом з тим, фахівці фіксували локальні перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі населених місць, які затверджені наказом МОЗ України від 14 січня 2020 року №52.

"Зокрема, перевищення 25 травня середньодобових концентрацій діоксиду азоту, у долях гранично допустимих концентрацій, зафіксовано пунктом спостереження, який розташований на проспекті Берейстейському, 97 у Святошинському районі. Середньодобова концентрація у день перевищення становила 0,042 мг/м³ при гранично допустимій середньодобовій концентрації діоксид азоту 0,040 мг/м³. Інших перевищень гранично допустимих середньодобових концентрацій діоксиду азоту в період з 22 по 27 травня управлінням не фіксувалось", - пояснив нам Володимир Дундар, заступник начальника управління, начальник відділу охорони навколишнього середовища та оцінки впливу на довкілля.

Де у повітрі було забагато діоксиду сірки

У період з 22 по 27 травня на пунктах спостереження, що розміщені на Харківському шосе у Дніпровському районі та на вулиці Архітектора Вербицького в Дарницькому районі, управлінням фіксувалося перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій діоксиду сірки.

Так, на пункті спостереження у Дніпровському районі на Харківському шосе 22 травня показники складали 0,132 мг/м³, 24 травня - 0,130 мг/м³, а 26 травня – 0,095 мг/м³, при гранично допустимій середньодобовій концентрації діоксиду сірки – 0,050 мг/м³.

Озон зашкалював в усіх районах

Як і позаминулого тижня, управлінням в період з 22 по 27 травня всіма пунктами спостереження фіксувалося перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій озону.

"Перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій озону фіксувались у 1,4 -2,9 разів. Варто нагадати, що гранично допустима середньодобова концентрація озону становить 0,030 мг/м³", - зазначає Володимир Дундар.

Фахівець нагадує, що озон у приземному шарі атмосфери утворюється в результаті реакції під дією сонячного світла оксидів азоту і легких органічних речовин, які надходять в повітря від автотранспорту та промислових підприємств, що є можливою причиною перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій.

Найвищі рівні забруднення приземного шару повітря озоном фіксують у теплу пору року, коли багато сонячних днів. Підвищення концентрації озону також ймовірно пов’язане з метеорологічними умовами – довгий період тримається висока температура повітря, відсутність дощів, а також в умовах інтенсивного трафіку автотранспорту.

Ракетні удари по місту – як впливають на якість повітря

По інших шкідливих речовинах у повітрі від 22 до 27 травня перевищень у столиці не було зафіксовано, а радіаційний фон протягом вказаного періоду був у нормі.

"Враховуючи речовини по яких зафіксовані перевищення, а також часові проміжки у яких фіксувались такі перевищення, можна дійти висновку, що перевищення не пов’язані з ракетними ударами ворога. Слід наголосити, що у разі перевищення загального індексу якості повітря до нормалізації ситуації з повітрям рекомендується утриматися від провітрювання приміщень та фізичної активності на відкритому повітрі", - попереджає Володимир Дундар.

Раніше сайт ТСН.ua повідомляв про аномальне нашестя комарів, яке фіксується у декількох регіонах України.

Ми розповідали про місячний посівний календар на червень 2023 року: що і коли садити на городі в перший літній місяць.

Читайте також:

Прогноз погоди на червень: синоптики розповіли, яким буде перший місяць літа

"Землетрус" у Києві під час тривоги: відомий сейсмолог розповів свою версію подій

НЛО чи супутники: науковець пояснив, що зараз літає та блищить над Києвом (фото)

Неймовірна веселка над Києвом: фото і відео природного явища ширяться Мережею

Джерело