У 2023 році вступна кампанія у вищих навчальних закладах Миколаєва відрізнялася від 2022-го року. Хоча кількість абітурієнтів майже не змінилася, затребуваними стали технічні спеціальності.

Про те, як зараховували студентів миколаївських вишів дізнавалися кореспонденти Суспільного.

У Миколаєві у 2023 році до вищих навчальних закладів вступили 2696 випускників. За даними Департаменту освіти та науки Миколаївської обласної військової адміністрації, найбільше вступників було до Миколаївського навчально-наукового інституту права та Миколаївського юридичного фахового коледжу Національного університету "Одеська юридична академія" — 97 відсотків, найменше — до Відокремленого структурного підрозділу закладу вищої освіти "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" Миколаївський інститут розвитку людини" — 5,3 відсотка.

До Миколаївського національного аграрного університету — 68,7 відсотків; До Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського — 54,59 відсотків; До Відокремленого підрозділу "Миколаївська філія Київського національного університету культури і мистецтв" — 44,5 відсотка; До Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова — 22,6 відсотка; До Чорноморського національного університету імені Петра Могили — 19 відсотків;

У Департаменті освіти та науки зазначили, що на технічні спеціальності цьогоріч вступили 2042 людини, а на спеціальності гуманітарного напрямку — 1943. Переважає кількість вступників на денну форму навчання — 3362 людини, на заочну — 683 людини.

У порівнянні зі вступною кампанією минулого року, у 2023 році до вишів Миколаєва зараховано на 285 студентів менше: 2022 року – 4330 людей, 2023 року – 4045 людей.

Вступні іспити можуть відбуватися у форматі усної співбесіди замість для тих, хто живе на тимчасово окупованих територіях та на лінії зіткнення, а також для переселенців.

"Квота два встановлюється у закладах вищої освіти в обсязі 10 відсотків (але не менше одного місця) або 20 відсотків у переміщених (тимчасово переміщених) закладах вищої освіти та у закладах вищої освіти Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей", — повідомили у Департаменті.

У Миколаєві внаслідок російських обстрілів зазнали пошкоджень три національних заклади вищої освіти — Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Чорноморський національний університет імені Петра Могили та Миколаївський національний університет імені Василя Олександровича Сухомлинського.

Станом на 18 вересня 2023 року будівлю Чорноморського національного університету імені Петра Могили через рік після обстрілів відновили. У Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова та Миколаївському національному університеті імені Сухомлинського ще тривають роботи.

Формат навчання Миколаївський національний аграрний університет працює в очному форматі з елементами дистанційного навчання. Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова — у змішаному форматі (очне відвідування здобувачами освіти практичних і лабораторних занять та дистанційне викладання лекційного матеріалу). Чорноморський національний університет імені Петра Могили — у змішаному форматі. Миколаївський національний університет імені Сухомлинського — із застосуванням дистанційної форми.

Освітній процес для іноземних студентів, які навчаються у миколаївських закладах вищої освіти, здійснюється у дистанційній формі.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова

Головний корпус вишу двічі зазнав російських обстрілів протягом 2022 року. Зокрема пошкоджено одне крило будівлі, де утворилася діра від шостого до третього поверху.

За словами ректора Євгена Трушлякова, повна відбудова університету розпочнеться, коли надійде державне фінансування. Станом на 18 вересня розбір завалів та приведення аудиторій до ладу здійснюється за гроші університету. Заклад долучили до програми "Відновлення", за якою на реконструкцію передбачено 200 мільйонів гривень.

Відповідальний секретар приймальної комісії НУК імені адмірала Макарова Аркадій Проскурін розповідає, що у 2023 році не було відтоку студентів, а результати вступної кампанії — позитивні.

"Школярі вступають, довіряють, не зважаючи на обстріли. Цифри що минулого року, що цьогоріч (по вступу — ред.) дуже гарні та одні з найкращих у Миколаєві. За офіційними даними, у нас 3954 заяви на вступ. Наприклад, минулого року за всю вступну кампанію, яка тривала п’ять місяців (з першого липня до 30 листопада), у нас було 4200 заяв. Влітку у нас основна хвиля — це приблизно 80 відсотків вступників, а потім ще до листопада є можливість набирати тих, хто вагався, це приблизно 20 відсотків. У нас немає глобального падіння (рівня вступників — ред.)", — говорить Аркадій Проскурін.

У 2022 році на всі форми навчання у Національному університеті кораблебудування зарахували 2500 вступників.

"Ця цифра була найвища у Миколаєві. Є ажіотаж, є попит, люди хочуть навчатися. Війна, спеціальності технічні, для відбудови країни це важливо", — каже Аркадій Проскурін.

Ми готові приймати студентів і проводити заняття, як і в довоєнний час.

Кількість викладачів, говорить відповідальний секретар приймальної комісії НУК, від початку повномасштабної війни не змінилася. Більшість залишалася у місті: "Немає відтоку викладачів. Навпаки люди хотіли і хочуть повертатися у Миколаїв. За кордоном залишається дуже маленький відсоток викладачів".

Аркадій Проскурін розповідає, що перехід у навчанні в онлайн-формат не став на заваді отриманню знань для студентів з різних спеціальностей.

"З першого дня війни навчальний процес не закінчувався. Він продовжувався, тому що всім здобувачам освіти потрібна була психологічна підтримка, викладачі виходили на зв’язок, де б вони не були. Якість освіти — це був виклик для викладачів, тому що треба десь перелаштовуватися, десь робити щось нове, але ми з цим впоралися і ці складнощі тільки загартували", — говорить Аркадій Проскурін.

У 2023 році до Національного університету кораблебудування абітурієнти переважно вступали на такі технічні спеціальності, як IT-спеціальності, "Комп’ютерні науки", "Інженерія програмного забезпечення", а також гуманітарні — "Право", "Психологія" та економічні спеціальності.

"Технічні спеціальності є фішкою нашого університету — унікальні освітні програми, які є в обмеженій кількості по всій Україні. На всі технічні спеціальності є гарний попит і є гарний набір. Люди хочуть отримати вищу освіту, тому що після перемоги потрібні будуть інженери, експлуатаційники, які можуть далі відбудовувати нашу країну та промисловість. Технічний напрям переважає у відсотковому співвідношенні — 60 відсотків на 40 відсотків гуманітарного напряму. Технічних спеціальностей у нас найбільше", — каже відповідальний секретар приймальної комісії НУК.

Від початку повномасштабної війни вступники мають можливість вступати за пільгами. У 2023 році в Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова прийшли абітурієнти, яких зарахували за пільговими категоріями:

проживання на території активних бойових дій (Очаків та Куцурубська громада), проживання на окупованих територіях проживання на території можливих бойових дій (до яких належить Миколаїв).

"Пільги цього року мали тільки ті, хто проживали і проживають на окупованій зараз території, вони мали право скласти співбесіду замість НМТ. У нас є такі вступники, які брали участь у конкурсі і отримали свої бюджетні місця. Таких вступників можливо відсотків 10, але вони є і це добре", — говорить Аркадій Проскурін.

До Національного університету кораблебудування попри війну продовжують вступати іноземні студенти. Зокрема з Китаю, Грузії, Туркменістану та з інших країн світу.

"Прийом іноземців йде активно. У минулому році ці цифри теж були дуже гарними і ми, не зважаючи на те, що війна, зарахували іноземців не менше, ніж у довоєнний час", — говорить секретар приймальної комісії.

Вартість навчання, розповідає Аркадій Проскурін, за півтора роки війни фактично не змінилася.

"У нас дуже багато спеціальностей по цінам однакові. З початку війни ціни не змінювалися. Всі ціни цього року, у порівнянні з минулим, підвищилися на величину індексації, це 10 відсотків (від загальної вартості навчання — ред.)", — каже відповідальний секретар приймальної комісії НУК.

Завідувачка кафедри журналістики, реклами і PR-технологій Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова Оксана Філатова розповідає, що підходи у викладанні під час війни змінилися кардинально.

"Перший аргумент до зміни — це неможливість проводити заняття в аудиторіях. Власне довелося повністю навчання перевести в онлайн-формат. Відповідно, методи прийому навчання абсолютно змінюються", — говорить Оксана Філатова.

За словами завідувачки кафедри журналістики, реклами і PR-технологій, якість освіти не знизилася, але певні фактори все ж таки вплинули. Студенти прагнуть отримати знання, адже після перемоги на ринку праці з’явиться потреба у кваліфікованих фахівцях, каже завідувачка кафедри.

"Наша реальність — це постійні повітряні тривоги, тому ми змушені переривати навчання. Також, напевно, це психологічний стан, який ми всі переживаємо. Дуже помітно — це стреси, постійні нервові напруження, елементарний страх. Все це має свій вплив на те, який рівень освіти на виході будуть мати студенти", — розповідає Оксана Філатова.

Завідувачка кафедри журналістики, реклами та PR-технологій говорить, що студенти отримують практичні навички безпосередньо у редакціях ЗМІ, рекламних агентствах та PR-службах.

"Студенти мають можливість проходити практику за місцем перебування. Ми використовуємо інструменти в

Джерело