5 жовтня в "Довженко-центрі" у межах 5-ї Київської бієнале відкриється виставка "Ріка кричала, вила, як поранений звір", що досліджує кінематографічну репрезентацію підкорення Дніпра.

Тема виставки безпосередньо пов'язана з трагічними подіями 6 червня 2023 року, коли російські війська підірвали греблю Каховського водосховища, здійснивши черговий воєнний злочин під час повномасштабного вторгнення в Україну.

"Соціальні та екологічні наслідки цієї події будуть оцінені лише у майбутньому. Ми ж повертаємося до минулого, щоб дослідити процеси, здійснені радянською модернізацією: побудову каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі та ідеологічне переосмислення водних ресурсів України", — йдеться у заяві кураторів-кінознавців "Довженко-центру": Олександра Телюка, Альони Пензій та Станіслава Битюцького.

Виставка має на меті висвітлити кінематографічну репрезентацію підкорення Дніпра й поставити питання щодо майбутнього співіснування з річками та морями. Адже, наприклад, такі радянські проєкти, як побудова ГЕС (особливо Дніпрельстану), багато висвітлювалися в кіно. Їх осмислювали режисери Дзиґа Вертов, Олександр Довженко, Іван Кавалерідзе та інші. Виставка також спонукає глядачів до пошуку делікатних способів "деколонізації природи" в контексті політичної деколонізації держави від російського загарбника та імперського впливу.

"Співпраця з «Довженко-центром» була принциповим моментом для нас, адже ми хочемо підтримати його у непростій боротьбі за існування. Одна з найкращих українських інституцій має продовжувати працювати, і ми щасливі, що можемо змістовно долучитись до цього процесу", — заявив Сергій Климко, виконавчий директор Київської бієнале, засновник Emergency Support Initiative.

Виставку відкриє кіноперформанс "Дніпро в бетоні" у живому музичному супроводі ID [Ivanov Down]. Вона триватиме з 5 жовтня до 29 грудня 2023 року та супроводжуватиметься кураторськими екскурсіями й паралельною програмою, яка охоплює тематичні кінопокази та дискусії.

Присвята Дніпру: Повна програма Київської бієнале 2023: У "Довженко-центрі" (Київ) з 5 жовтня до 29 грудня 2023 року триватиме проєкт "Ріка кричала, вила, як поранений звір". Куратор(к)и: Станіслав Битюцький, Альона Пензій, Олександр Телюк. В "Асортиментній кімнаті" (Івано-Франківськ) з 7 до 30 жовтня 2023 року проведуть проєкт "На периферії війни". Куратор(к)и: Альона Каравай, Ярема Малащук, Антон Усанов, Роман Хімей. У готелі "Інтурист-Закарпаття" (Ужгород) з 8 жовтня до 12 листопада 2023 року триватиме проєкт за кураторства Петра Ряски та Дарії Шевцової "Де ми тепер, після всіх цих нескінченно повторюваних слів?". У Відні (Австрія) в Augarten Contemporary куратори Сергій Климко, Хедвіґ Заксенхубер та Ґеорґ Шоллхаммер проведуть головну виставку. Вона триватиме з 17 жовтня до 17 грудня 2023 року. У Варшаві (Польща) 23 жовтня у Museum of Modern Art відбудеться музейний форум "Українські музеї під час війни між Росією та Україною: професіоналізм, співпраця, солідарність". Кураторкою буде Ольга Гончар. У Любліні (Польща) у Galeria Labirynt Вальдемар Татарчук проведе виставку "Це лише виставка". Вона триватиме з 27 жовтня 2023 року до 22 січня 2024 року. У Антверпені (Бельгія) Нав Гак та Василь Черепанин проведуть виставку серії листівок DISPATCHES.

Київська бієнале — це міжнародний фестиваль сучасного мистецтва, який проводять кожні два роки в Києві. Уперше захід відбувся у 2015 році. З початку Київську бієнале організовує Центр візуальної культури.

У 2019 році Київська бієнале стала частиною новоствореного Альянсу східноєвропейських бієнале сучасного мистецтва, до якого також належать Matter of Art у Празі, Biennale Warszawa та OFF-Biennale в Будапешті.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Джерело