У Великій Британії загальнонаціональна жалоба через смерть чоловіка королеви Єлизавети ІІ. До сторічного ювілею, який планували пишно відзначати всією країною, принц Філіп герцог Единбурзький не дотягнув двох місяців, але в історії британської монархії немає чоловіка, який жив би довше.

Про це йдеться в ТСН.16.45.

З Букінгемського палацу повідомили, що він пішов з життя вранці у Віндзорському палаці. На початку року принца Філіпа шпиталізували через інфекцію, потім зробили операцію на серці, в середині березня він повернувся додому. З Єлизаветою другою він одружився в 1947 році за 5 років до того, як вона стала королевою. Це був найдовший королівський шлюб за всю історію. У подружжя четверо дітей, вісім онуків і десять правнуків. Весь світ висловлює Британії та британській королеві співчуття. Прем’єр Джонсон сказав, що принц Філіп був джерелом натхнення для багатьох молодих людей: «Зараз вся нація має співчувати її величності та їхній родині, бо вони не просто втратили дуже поважну і улюблену  народом людину, але відданого чоловіка, гордого і люблячого батька, дідуся та в останні роки – прадідуся».

"Хотів би поїхати до Росії, хоча ті виродки й убили половину моєї родини": життя та скандальні заяви принца Філіпа

Офіцер, гонщик, відданий чоловік - перший з королівської родини, хто був присутній на пологах у своєї дружини. Принц Філіп прожив довге і надзвичайно цікаве життя. Високий блондин, морський офіцер королівської крові, проте без жодних статків та зі зіпсованою сімейною репутацією. Він зустрічає маленьку дівчинку на ім’я Єлизавета на прийомі.  Їй лише 13 і для неї це любов із першого погляду. Для нього, 18-річного юнака - звичайне знайомство.  «На той час була традиція, морські кадети супроводжували монарші човни. Філіп також слідував за нею. Звідти мабуть й почалося кохання» - розповідає колишній королівський фотограф Ієн Пелхам Тьорнер.

Єлизавета та Філіп починають активно листуватися.  Так зароджується чи не найтриваліша історія кохання. Хоча, проти їхніх стосунків - уся родина. Вибору майбутньої королеви батьки не схвалювали. Життя Філіпа – суцільна мелодрама.

Він народився на грецькому острові Корфу в королівській родині, яка незабаром втратила владу. Його дідусь - король Греції та Данії Георг І, якого вбили у 1913 році. Дядька з престолу скинули. А батько Філіпа після втрати всіх монарших привілеїв, захворів на депресію та втік із країни. Сім’я юного принца розпалась. Мати забрала Філіпа та його сестер до Парижа, а тато - безтурботно просаджував статки в Монте-Карло. Саме через це, мама Філіпа - принцеса Аліса, котра страждала на ментальні розлади, пішла в черниці.  Ще й на додаток, сестри майбутнього чоловіка Єлизавети вийшли заміж за прибічників Гітлера. 

Попри все, упертості й певності в своєму виборі у Єлизавети меж не було.

Філіп терпіти не міг надмірної уваги та контролю. І коли Єлизавета стала королевою - опинився в тіні своєї дружини.  Саме тоді у пари почалися проблеми. Він багато часу почав проводити далі від сім’ї. Й подейкують, навіть мав коханку. Здавалося б, вирішити сімейні негаразди могло лише розлучення. Утім Єлизавета проявила стійкість й зробила усе, аби врятувати родину.  «Цінності покоління королеви відрізняють від тих, які прийшли пізніше, зі свободами у 60-х, яке справді хотіло мати вибір у стосунках, не залишатися, коли нещасливий. Тоді як покоління королеви мало сильне відчуття обов’язку, уявлення, що шлюб – це на все життя», - переконує психоаналітик Сюзанна Абсе.

Вони знайшли баланс. Єлизавета  – керує країною. Філіп  – родиною.

Принц Філіп ніколи не відзначався політкоректністю, чим часто змушував дружину червоніти. Ба більше, інколи навіть вгамовувати міждержавні скандали. Наприкінці 60-х, коли Філіпа запитали, чи хотів би він відвідати Москву, той жорстко відповів, згадавши про те, що його сім’я мала родинні зв’язки з російськими царями. "Я б дуже хотів поїхати до Росії, хоча ті виродки й убили половину моєї родини", - заявив він.

Устиг Філіп образити й Китай під час офіційного візиту, обізвавши Пекін страшним містом. А на зустрічі з британськими студентами заявив: «Якщо ви тут усі залишитеся надовго, то у вас у всіх очі стануть розкосими».  Дісталося від принца й британському музикантові Тому Джонсу: «Чим ви полоскочете горло, галькою? Не розумію, як можна бути таким популярним, виконуючи такі огидні пісні».

У своє 90-річчя Філіп оголосив про бажання відпочити через поважний вік та погіршення здоров’я й поступово почав відходити від громадської діяльності. Вже зрідка з’являвся на публіці, утім як завжди був поруч із коханою дружиною королевою Єлизаветою.

Держпохорону принца Філіпа і траурної процесії в Лондоні не буде, через пандемію вони пройдуть без участі широкого загалу, повідомила Геральдична палата.

Державні прапори будуть приспущені до наступного дня після похорону.

Джерело