Чому росіяни бояться кораблів НАТО в Чорному морі

Кілька днів тому в Чорне море зайшов есмінець USS Laboon (DDG 58) 6-го флоту США. Як зазначила його пресслужба у своєму Twitter, «корабель здійснює похід на північ, у Чорне море, для проведення операцій із забезпечення морської безпеки в регіоні».

Чорноморський похід трійки натовських кораблів



Відповідно до даних навігаційного порталу Marinetraffic, компанію есмінцю Laboon невдовзі складуть британський есмінець Defender і голландський фрегат протиповітряної оборони Evertsen, які пройшли Дарданелли з Егейського в Мармурове море і кинули якір у Стамбулі. Планується, що вони теж «здійснять дружній візит у Чорне море».

Захід у Чорне море цих бойових кораблів НАТО дуже стривожив росіян, які вже почали вважати не лише Азовське, а й навіть Чорне море «власними водоймами». У російському Національному центрі управління обороною зразу ж повідомили, що сили і засоби Чорноморського флоту РФ приступили до контролю за діями есмінця USS Laboon, що зайшов 11 червня в акваторію Чорного моря.

Laboon — це есмінець класу «Арлі Берк», введений в дію у 1995 році й озброєний двома пусковими установками «Іджіс», що несуть до 56 крилатих ракет «Томагавк», які оснащують ядерними боєголовками. Екіпаж — 337 осіб. Також на борту є вертоліт SH-60 Sea Hawk. Есмінець Laboon перебуває в постійному контакті з головним кораблем 6-го флоту — авіаносцем Dwight Eisenhower («Дуайт Ейзенхауер»), який зі східного Середземномор’я недавно перемістився ближче до Перської затоки.

Ракетний есмінець Defender теж входить в авіаційно-ударну групу (АУГ) на чолі з авіаносцем HMS Queen Elizabeth (R08) британського королівського флоту. Авіаційне крило на ньому — винищувачі п’ятого покоління F-35B. Група перебуває в Середземному морі і виконує піврічний морський похід аж до берегів Японії. У планах цього походу спершу навіть був захід у Чорне море до берегів Криму. Також запланована участь представників Велик Британії в міжнародних навчаннях НАТО Sea Breeze 2021 з 28 червня по 10 липня в Західному Причорномор’ї.

Україна є одним з організаторів і активним учасником цих навчань. За попередніми планами, тут розгорнуть угруповання із 40 бойових кораблів, катерів і допоміжних суден, небо над якими патрулюватимуть 30 літаків і вертольотів. Кількість учасників — близько 4 тисяч військовиків.

За конвенцією Монтре, авіаносці не можуть зайти в Чорне море, проте для підтримки теперішньої чорноморської місії кораблів НАТО Queen Elizabeth і Dwight Eisenhower перемістяться ближче до берегів Туреччини, звідки буде достатнім радіус дії авіаційного крила.

Операції із забезпечення свободи судноплавства: чи будуть у Чорному морі?

У НАТО вважають Азово-Чорноморський регіон важливим у безпековому і геополітичному сенсі. Тому готові працювати з державами- партнерами в регіоні для посилення колективної готовності.

Також у НАТО визнають Крим українським, вимагаючи від Москви деокупувати півострів і надати свободу судноплавства в регіоні, вважаючи, що нині її порушено, зокрема у Керченській протоці, яку РФ вважає власною і вимагає, щоб усі зважали на «нову геополітичну реальність». Тому і створює обмеження для суден та кораблів. Від України ж хоче, щоб її військові кораблі виконували вимоги Прикордонної служби ФСБ. Тобто ігнорують чинні двосторонні домовленості щодо судноплавства у протоці, і в Чорному й Азовському морях загалом. Для цивільних суден, які прямують в українські порти Азова і виходять з них, теж штучно створюють перешкоди.

Також Росія почала перекривати для судноплавства великі ділянки морів, повідомляючи, що чинить це для військових цілей і задля безпеки. Проте фактично це робить для обмеження свободи пересування іноземних кораблів і суден. Ці дії РФ турбують не лише Київ, а й усі причорноморські країни. Росія відверто переходить до конфронтації зі світовою спільнотою і державами НАТО (і США, як партнерами України, зокрема. —  Авт.).

Коли виникають такі випадки у світі, то проводять операції із забезпечення свободи судноплавства (freedom of navigation operations, FONOP). Останнім часом таких операцій США і союзники по НАТО провели кілька в Південно-Китайському морі. Попри постійно зростаючу потужність і міць китайського військово-морського флоту, американські бойові кораблі постійно перебувають у Південно-Китайському морі біля Тайваню, який Пекін вважає своїм, та кількох штучно створених китайських островів. Утім, у 2016 році Постійна палата третейського суду в Гаазі відхилила претензії КНР на 90% Південно-Китайського моря як територіальні води. Тому всі перешкоди судноплавству в протоках біля островів є незаконними. США там провела кілька операцій FONOP.

Торік американський флот провів операцію FONOP і проти Росії. 24 листопада 2020 року есмінець USS John S. McCain (DDG-56) зайшов за лінію морського кордону РФ у затоці Петра Великого в Японському морі на 2 кілометри. Це дозволило США показати, що згідно з міжнародними нормами і законами ця зона не є частиною російських територіальних вод і загарбання їх — відверті надмірні претензії.

Чому росіяни бояться кораблів НАТО в Чорному морі

Отже, США сигналізують: спроби Китаю і Росії обмежити права та свободи судноплавства в акваторії спірних територій незаконні, і що Америка продовжуватиме захищати загальне право здійснювати навігацію, літати і працювати скрізь, де це дозволено міжнародними законами.

Що ж до Чорного і Азовського морів та Керченської протоки, то весь світ визнав: Крим є окупованою українською територією. РФ незаконно захопила його, і встановлені нею морські кордони ніхто не визнає. Тобто у США і НАТО існують цілком реальні причини провести FONOP в акваторії Чорного і Азовського морів.

Саме тому бояться росіяни не лише походу кількох кораблів НАТО в Чорне море і майбутніх навчань Sea Breeze 2021. Навіть ці кораблі за підтримки своїх двох АУГ у Середземномор’ї здатні провести повномасштабну операцію «Свобода судноплавства» у Керченській протоці.

Джерело