Будівництво скандального газопроводу «Північний потік – 2» повністю завершено 10 вересня. Відразу ж «Газпром» оголосив і про початок його експлуатації. Час «X» призначено на початок жовтня. Насправді ж новозбудований газопровід почне комерційні поставки лише після того, як оператор проєкту дочірня компанія «Газпрому» Nord Stream 2 AG буде сертифікована німецьким регулятором. Процедура сертифікації може затягнутися на вісім місяців.

Тому цілком очевидно, що «заяви Росії про терміни запуску газопроводу є далекими від реальності», – вважає радниця міністра енергетики України та ексзаступниця глави МЗС Олена Зеркаль. Але, щоб прискорити процес, «Газпром» почав тиснути на німецького регулятора, вдавшись до масштабних маніпуляцій на європейському ринку газу, «розігнавши» ціну на 15 вересня до $1000 за тисячу кубічних метрів – на біржі в Україні ціни ще вищі.

Як протистояти російському тиску? 14 вересня відбулася зустріч міністра енергетики України Германа Галущенка та держсекретаря Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини Андреаса Файхта. Сторони обговорили загрози реалізації проєкту «Північний потік – 2» та можливості запобігання їм.

Як нейтралізувати «Північний потік – 2». Глава «Нафтогазу» Юрій Вітренко озвучив деталі переговорів з європейцями

15 вересня в Києві відбувся закритий круглий стіл «Транзит газу через Україну»: українські та німецькі фахівці відпрацьовували сценарії дій європейського співтовариства відповідно до європейського законодавства у нових умовах. Голова «Нафтогазу України» Юрій Вітренко на зустрічі з обраними журналістами оприлюднив план протидії черговій газовій атаці Кремля.


Як нейтралізувати «Північний потік – 2». Глава «Нафтогазу» Юрій Вітренко озвучив деталі переговорів з європейцями
Збудований газопровід Nord Stream – 2 (друга черга газопроводу «Північний потік») проходить дном Балтійського моря до узбережжя Німеччини, хоча це суперечить реалізації заявленої стратегії ЕС щодо диверсифікації джерел постачання енергії через військову агресію Росії проти України (Фото: Вікіпедія)

Пане Юрію, які результати зустрічі українських урядовців з держсекретарем енергетики Німеччини Андреасом Файхта з приводу запуску газопроводу «Північний потік – 2»?

Ми чітко проговорили юридичні та технічні аргументи (щодо сертифікації компанії Nord Stream 2 AG – «Главком»), пояснили, що це вже не питання, чи буде «Газпром» у майбутньому використовувати газ як зброю. Ми показали конкретні приклади, зокрема, як саме зараз «Газпром» використовує газ як геополітичну зброю проти України, штучно обмежуючи постачання газу на европейський ринок, тому в Європі досягнуті рекордні спотові ціни (За даними Української енергетичної біржі, 16 вересня ціна на хабі TTF перевищила 29,7 грн за кубометр).

Також ми дуже чітко пояснили юридичну позицію стосовно сертифікації компанії-оператора Nord Stream 2 AG: для того, щоб була забезпечена повна відповідність європейському законодавству, про що наголошують і Німеччина, і США, має бути забезпечена чесна, справедлива конкуренція. Це означає, що всі компанії, насамперед європейські, мають отримати недискримінаційний доступ, як і «Газпром», до усіх газопроводів, які об’єднують Росію і Європейський Союз. Щоб європейські компанії самі могли вирішувати, яким газопроводом вони будуть транспортувати газ. Ми пояснили, як це працює (на законодавчому рівні – «Главком»), чому це повинно бути вимогою під час сертифікації оператора Nord Stream 2 AG та надали всі необхідні економічні аргументи.


Як нейтралізувати «Північний потік – 2». Глава «Нафтогазу» Юрій Вітренко озвучив деталі переговорів з європейцями
Юрій Вітренко: вимогою під час сертифікації оператора Nord Stream 2 AG має стати недискримінаційний доступ європейських компаній до всіх газопроводів

«Європейські країни хочуть отримувати газ на кордоні Україна – Росія»

Ми говорили про те, що європейські країни хочуть отримувати газ на кордоні Україна – Росія та потім самотужки замовляти транзитні потужності газотранспортної системи (ГТС) України.

Також ми проговорили політичну позицію: нагадали, як нам раніше розповідали, що газопроводи «Північний потік – 1» та «Північний потік – 2» будуються для прокачування додаткових обсягів газу, який має іти в Європу. Тому зараз наша позиція така: якщо йдеться про додаткові обсяги, то нехай ті обсяги, які зараз ідуть через Україну, будуть збережені, а не перенесені на «Північний потік – 2», як на цьому наполягає Росія.

Тобто ті обсяги, які зараз ідуть через Україну (вони законтрактовані з «Газпромом») мають бути перенесені в контракти з європейськими компаніями на дуже довгу перспективу. Відповідно в такий спосіб ми б отримали гарантії того, що транзит через Україну буде збережений.

Ми поінформували своїх німецьких партнерів, що готові вести переговори з «Газпромом» щодо продовження транзитного контракту, але саме по собі це продовження не є достатньою гарантією збереження транзиту через Україну. Тому й потрібні контракти з європейськими компаніями.

Україна має найпотужніші в Європі сховища газу, тому для європейських компаній є економічний сенс купувати російський газ на кордоні Україна – Росія, зберігати його в українських сховищах влітку та потім взимку цей газ відправляти до Європи.

Також європейські компанії хочуть імпортувати газ з Центральної Азії – з Туркменістану, Казахстану, Узбекистану, але, на жаль, Росія блокує такі можливості. Європейські компанії не можуть здійснювати транзит через Росію, тоді як Україна відкрита для цього, будь ласка, прокачуйте азійський газ через Україну в Європу.


Як нейтралізувати «Північний потік – 2». Глава «Нафтогазу» Юрій Вітренко озвучив деталі переговорів з європейцями
Україна має найпотужніші в Європі сховища газу (Фото iPress.ua)

«В Європі працює принцип верховенства права, який не дозволить незаконні постачання російського газу через «Північний потік – 2»

Чи може статися так, що німецький регулятор таки сертифікує діяльність оператора Nord Stream 2 AG, яка позиція німецької сторони вимальовується після вашого з ними спілкування?

Ми не можемо все розголошувати. У Німеччині є незалежний регулятор, на дії якого уряд не може впливати. Якраз сенс цих консультацій – щоб ми дуже чітко надали свої аргументи (юридичні, технічні, економічні) для того, щоб потім у німецького регулятора були відкриті очі, щоб він не міг сказати: я не знав, мені ніхто не казав. Це дуже важливо, щоб забезпечити справедливість, чесну конкуренцію на європейському ринку, від чого напряму залежить Україна.

Як так сталося, що європейські країни допустили ситуацію, що ціна на газ стрибнула до $800 – 1000 за тисячу кубометрів, хто ще, крім Німеччини, має «пільгові» ціни? Білорусії «Газпром» продає газ по $128 за тисячу кубометрів.

Я не можу сказати, що є пільгові ціни для Німеччини. На європейських біржах, в тому числі й німецьких, ціна також перевищує $800. Тому немає для Німеччини жодних пільгових цін.

Під виразом «пільгова ціна» малася на увазі ціна газу, законтрактована в довгострокових контрактах.

Довгострокові контракти – це трохи інша справа, але питання в тому, що формула у довгострокових контрактах працює таким чином, що якщо ви зараз сплатите трохи менше, то потім будете платити більше, тобто ціна у довгострокових контрактах потім наздожене ціну в короткострокових контрактах.

Тому всі європейські країни реально зараз страждають від високих цін на газ, а вони стали наслідком того, що «Газпром» відправляє набагато менше газу до Європи. Простий приклад: в 2020 році «Газпром» забронював через Україну приблизно 65 млрд куб м газу (а провів трохи менше), а цього року забронював 40 млрд куб м, тобто в півтора рази менше. Очевидно, розраховуючи на те, що різницю у 25 млрд куб м він буде відправляти через газопровід «Північний потік – 2».

Оскільки через обґрунтовані причини цей газопровід не сертифікують, тобто не дають можливості працювати, «Газпром» тепер шантажує всю Європу, кажучи, що «дивіться, ви не отримаєте ці додаткові обсяги, якщо ви не дозволите працювати газопроводу «Північний потік – 2».

Але всі запевнення, які ми отримуємо від наших європейських колег, свідчать про те, що все ж таки в Європіпрацює принцип верховенства права та вони не дозволять такі незаконні постачання російського газу до Європи (через Північний потік – 2» – «Главком»).

Якщо раптом це станеться (оператор буде сертифікований«Главком»), тоді ще є такий дієвий інструмент, як американські санкції. Ми продовжуємо боротьбу проти газопроводу «Північний потік – 2» через конгресменів в Америці. Ми їм пояснюємо, що зараз Росія використовує газ як геополітичну зброю, т

Джерело