На Львівщині приблизно 30 % інфікованих ВІЛ/СНІД не здогадуються про свій позитивний статус. 1 грудня у всьому світі відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІД-ом. Кореспонденти Суспільного поспілкувалися із ВІЛ-позитивною жінкою, а також запитали медиків чи можна ВІЛ/СНІД позитивним людям вакцинуватися від коронавірусу.

Перехворіла на ковід і має ВІЛ

Жанетта Матвейко має ВІЛ-позитивний статус уже 12 років. Розповідає, що приймає антиретровірусну терапію і живе звичайним життям. Вона одна із тих львів’ян, які перехворіли на ковід у важкій формі.

ВІЛ-позитивний статус та COVID-19. Історія львів'янки

"Мене, як ВІЛ-позитивну жінку, не було чим лікувати, але лікарі давали свої ліки, організація допомогла мені із закупкою дорого вартісних препаратів, я була на кисню і Богу дякувати, що я сьогодні живу, я вакцинувалася, я прийняла, до речі, вже дві вакцини", — ВІЛ-позитивна жінка Жанетта Матвейко.

Директорка Львівського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Мар'яна Служинська каже, що приблизно 30% з усіх інфікованих мешканців області навіть не здогадуються про свій ВІЛ-позитивний статус.

Інфікованим показана вакцинація від коронавірусу

Зараз у центрі ВІЛ/СНІДу на обліку перебувають близько 1800 пацієнтів. Скільки з них хворіли на ковід – не відомо. Для тих, хто інфікований ВІЛ або СНІД, вакцинація від коронавірусу потрібна:

"Наші пацієнти, тобто пацієнти з ВІЛ-інфекцією, потребують вакцинації так само, як люди, котрі не мають ВІЛ-позитивного статусу, ВІЛ-інфекція не є протипоказанням для вакцинування, а навпаки ми рекомендуємо нашим пацієнтам вакцинуватися. Бо це люди, які мають ослаблений імунітет і перебіг ВІЛ-інфекції не завжди є прогнозований у таких пацієнтів", — каже Мар'яна Служинська.

Прояви СНІД і ВІЛ схожі до інших хвороб

ВІЛ та СНІД виявити важко, розповідає Ірина Чайка, заступниця директора з медичної роботи обласного центру медичної статистики. Його прояви подібні на симптоми інших хвороб.

"Якщо це є 1-2 клінічна стадія — це можуть бути якісь клінічні прояви, які взагалі не характерні для ВІЛ-інфекції. Це можуть бути якісь часті простудні захворювання, збільшення лімфовузлів, . На третій і четвертій клінічній стадії, вони мають більш характерні прояви. Це може бути туберкульоз, токсоплазмоз, так звана пневмоцистна пневмонія. Дуже часто про пнемвоцистну пневмонію думають, що це ковід", — каже Ірина Чайка.

Аналіз на виявлення ВІЛ та СНІДу можна зробити у відділенні діагностики та лікування на вулиці Лисенка, 45, або у свого сімейного лікаря. Тестування безкоштовне.

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, кожна третя ВІЛ-позитивна людина досі або не знає свій ВІЛ-статус, або залишається поза межами медичного нагляду і не отримує лікування (АРВ-терапію). За приблизними даними, на початок 2020 року в Україні проживає 251 168 людей з ВІЛ.

Читайте також: На Львівщині минулого тижня можна було зробити тестування на ВІЛ-інфекцію і гепатити у мобільній пересувній амбулаторії

Читайте нас у Instagram: головні новини регіону

Джерело