Валерій Борисович Едігей – особистість, про яку можна говорити багато, але сказано про нього до сумного мало. Унікальний педагог та справжній новатор, учитель, на уроки якого учні бігли з радістю. Автор оригінальних методик та книг з розвитку навичок читання, логічного та образного мислення у дітей.

“Він надовго випереджав свій час”

Валерій Борисович викладав у Кіровограді, у Москві, Тбілісі. Останні роки життя провів у Ізраїлі. Був добре знайомий та спілкувався з такими відомими діячами світової педагогіки, як Василь Сухомлинський та Шалва Амонашвілі. Саме Василь Олександрович Сухомлинський спонукав тоді ще юного Валерія Едігея у 1968 році вступити до Ленінградського педагогічного інституту імені Герцена. А Шалва Олександрович Амонашвілі високо оцінив методику читання Валерія Едігея та часто її потім рекомендував у своїх книгах та лекціях.

Зараз у Кропивницькому на згадку про Валерія Борисовича планують встановити меморіальну дошку. Ініціатива стоїть, і вже давно її слід було б реалізувати. У зв’язку із цим «УЦ» зібрала деякі спогади колег та учнів Валерія Борисовича про видатного вчителя.

Віктор Громовий , педагог, освітній експерт, у минулому – директор гімназії імені Тараса Шевченка:

– Валерій Борисович Едігей – це людина, яку у нашому регіоні чомусь дуже недооцінили, як у пісні у Висоцького: «У своїй вітчизні пророка немає». Він був справжньою білою вороною, яких насправді одиниці. Жилося йому в тодішньому Кіровограді непросто: клювали його безпосередньо.

До ініціативної групи оргкомітету з відродження кіровоградської гімназії, очолюваного Володимиром Євгеновичем Панченком, входили справжнісінькі «білі ворони», які хотіли ще в 90-ті будувати ту саму «Нову українську школу». Валерій Борисович був одним із тих, хто повірив в ідею гімназії, був членом оргкомітету та прийшов працювати до закладу вчителем початкових класів. Навіть сам факт: чоловік – учитель початкової школи є дуже нетиповим для України. Але він був не просто вчителем-чоловіком, його уроки були воістину фантастичними!

Ми звикли до такого стереотипу, що вчитися має бути складно. У суспільстві школа – це організоване страждання. Школярів наказують «гризти граніт науки». Наука символізує граніт, і щоб її вивчити, потрібно мало не обламати всі зуби. А Валерій Борисович показував зовсім інше – що можна вчитися мимохідь, не докладаючи титанічних зусиль. Він демонстрував фантастичні речі, як, граючи, без жодного надриву, втрати здоров’я та нервів можна вчити дітей математики та інших складних наук.

Я пам’ятаю, як одного разу попросив Валерія Борисовича показати іншим вчителям початкових класів його практику викладання математики, граючи. Він провів фантастичний майстер-клас, після якого було обговорення побаченого. І одна наша вчителька старого гарту спочатку, за всіма стандартами, похвалила Валерія Борисовича, а потім сказала: «Це, звичайно, все добре, але, якщо ми почнемо все це застосовувати, то дітям буде дуже легко вчитися!» Довга пауза… А потім – сміх. Едігей зазіхнув на «святе» – на радянський підхід, який перебуває у стражданнях та героїчному подоланні труднощів, які самі собі створили.

Валерій Борисович був фундатором «Нової української школи» ще у далекі 90-ті. Те, що зараз подається як колосальні відкриття НУШ («Нової української школи». – Авт. ), ще 20 років тому було відомо та реалізовано завдяки Едігею вчителями початкових класів нашої гімназії. Це – унікальна людина, яка справді випереджала свого часу десь на півстоліття як мінімум.

Ще був цікавий випадок, коли Валерій Борисович перейшов із 18-ї школи працювати до нас у гімназію. Я хотів влаштувати все це етично, тому зателефонував тодішньому директорові 18-ї школи, пояснив ситуацію, сказав, що хочу, як Шевченко, викупити з кріпацтва радянської школи Валерія Борисовича Едігея, приготував коробку цукерок, щоб усе зробити, як належить. А у відповідь почув: «Та забирай його, я ще сама доплачу! Він уже тут усіх замучив своїми новаціями! Отак мені й не довелося за Едігея «платити викуп», там були готові самі доплатити, щоб я його забрав, – з усмішкою згадує Віктор Володимирович. -Нині вимагають, щоб усі вчителі та учні були новаторами. Але реально, згідно з дослідженнями, лише 2,5% людей мають схильність до інновацій. А в школах їх ще менше, бо система видавлює такі схильності. Валерій Борисович належав до цих 2,5 відсотків. Йому було дуже некомфортно в гімназії, незважаючи на те, що я як директор його підтримував, але консерватизм колег давав про себе знати. Я пам’ятаю, як часом у нього неодноразово опускалися руки, тому що переламати стереотипи було дуже непросто. Але він саме той рідкісний новатор, якого пощастило нашому місту мати, хоча місто його повною мірою, на жаль, і не оцінив.

У гімназії Тараса Шевченка Валерій Борисович пропрацював лише один навчальний рік, але, за словами Віктора Громового, за цей рік він здійснив «титанічний перелом у свідомості та відіграв фундаментальну роль у розвитку школи: запустив процес інноваційних технологій, збаламутив консервативне болото та дав найпотужніший імпульс, який, напевно, відчутний і досі у початковій школі гімназії».

На просторах Фейсбуку можна знайти раритетний фільм про Валерія Едігея з унікальними кадрами з його уроків у нашій 18-й школі та тбіліській експериментальній школі. Там Валерій Борисович сам розповідає трохи про себе, про своїх учнів та уроки. Тут же можна почути відгуки про його викладацьку діяльність від його колег-вчителів та навіть самого Шалви Олександровича Амонашвілі. Цей невеликий 20-хвилинний фільм особливо цінний тим, що ми бачимо в ньому живого Валерія Борисовича, чуємо його голос і начебто самі буємо на його уроках… Завдяки цим кадрам розумієш, яким він був: добрим, уважним, чуйним, чуйним учителем, поважним до особистості кожного учня, з м’якою усмішкою і теплом і добротою очима. Не можна не помітити, як він щиро любив дітей, і вони, звичайно, відповідали йому взаємністю. На його уроках не було нудних осіб. Кожен тягнув руку, щоби відповісти, кожному було цікаво. Без перебільшення можна сказати, що це був учитель від Бога, який щиро і по-справжньому любив свою справу. Дуже рекомендуємо знайти можливість і переглянути ці рідкісні кадри. Такі люди, як Едігей, дійсно заслуговують на те, щоб їх знали і пам’ятали.

Своїми спогадами про Валерія Борисовича з нами поділився також його учень Борис Вінтенко.

– 1992-го року на базі 5-ї школи відкрилася українська гімназія, і я перевівся туди до 3-го класу з іншої школи. Там викладав Едігей. Але цікаво, що він не просто викладав, не лише давав нам якісь математичні завдання, а використав власні оригінальні методики, завдання на розвиток логіки та вдосконалення навичок читання. Він видавав книги з різними вправами та подавав матеріал так, що учні самі хотіли бути на його уроках.

Після уроків до нього завжди можна було підійти. Після занять він проводив із нами різні ігри у групі продовженого дня. З ним було дуже цікаво.

Згодом Валерій Борисович перейшов на інше місце роботи і більше у нас не викладав. Наступного разу ми з ним зустрілися в 1999 році, коли я закінчив школу і вступив до університету. Моя мама випадково зустріла його у місті, вони розговорилися, і він поділився з нею, що готує до друку свої нові книги з розвитку навичок читання. Книги були у нього російською мовою, бо видавав їх колись у Москві, де працював якийсь час, і тепер він хотів надрукувати їх українською. Ну а оскільки я вже тоді за фахом працював у сфері ІТ, то зайнявся перекладом його книг українською та версткою. Він запросив мене до себе додому, показав свою працю, дав мені для роботи свій ноутбук, а тоді, у 90-ті роки, це була рідкість. Того ж року ми видали кілька його книг українською мовою. Валерій Борисович подарував мені кілька екземплярів. Таким чином, я зміг трохи взяти участь і допомогти йому у його діяльності. А поки робив верстку, то й сам натренувався добре, що вже потім на ходу вирішував його ребуси та завдання.

Після цього він поїхав до Ізраїлю, і ми зрідка переписувалися електронною поштою.

Це була непересічна, приємна, грамотна, дуже цікава в спілкуванні людина і викладач з унікальною методикою, з якою мені випала честь познайомитися. Едігей дуже любив дітей і свою роботу, ставився до неї як до справи свого життя та міг знайти підхід до кожного. Учні його справді любили. Життєвий урок, який я завдяки йому виніс, полягає в тому, що до своєї справи завжди потрібно підходити творчо, і тоді вона неодмінно дасть хороші результати.

Нещодавно був цікавий епізод. Моя дружина купила на «Розетці» для нашого сина-второкласника книги з розвитку навичок читання авторства Едігея. Коли я їх відкрив, а потім порівняв зі своїми старими архівами, то зрозумів, що це ті книги, у верстці яких я колись брав участь! Мені було приємно, що справа Едігея зараз так добре йде і те, що я йому в цьому колись допомагав» – каже Борис.

“Він надовго випереджав свій час”

А книги Едігея зараз справді, на превелику радість, користуються гарним попитом. Якщо вбити в пошуковій системі «Валерій Едігей», то насамперед висвітляться різні інтернет-майданчики, де можна придбати книги з його методиками: «Вчись читати, малюк», «Нове читання», «Я досліджую світ», «Інтелектуальний феєрверк» та інші.

– Із Валерієм Борисовичем Едігеєм ми працювали у 5-й гімназії. Він викладав у молодшій школі, а я після нього вела дітей у 5-му класі, – каже вчителька російської мови та літератури Наталія Романовська. – Діти, які навчалися того періоду в гімназії, проходили дуже солідний конкурсний відбір, як правило, вони були з інтелігентних сімей. Клас, який я взяла після Едігея, був чудовим, і Валерій Борисович його дуже добре підготував до середньої школи.

Але він набагато випереджав свого часу. У 90-ті роки потрібно було докл

Джерело