Аналітики попереджають, що багато спецагентів і шпигунських мереж ще не викриті й продовжують діяти

Королівський об’єднаний інститут оборонних досліджень (RUSI) оприлюднив доповідь про вплив агентів кремля до початку повномасштабного вторгнення на ситуацію в Україні. За даними британських дослідників, росія створила і задіяла різноманітні засоби впливу в Україні. Попри те, що ця спецоперація не дала тих результатів, на які сподівався кремль у перший період війни, аналітики RUSI попереджають, що багато спецагентів і шпигунських мереж ще не викриті й продовжують діяти.

Інститут RUSI називає агентуру москви "внутрішньою загрозою", яка, на їхню думку, "обмежила здатність України підготувати країну до війни у 2022 році". Агенти російських спецслужб намагалися спровокувати внутрішню дестабілізацію в Україні. Сьогодні українська розвідка та її іноземні партнери розкрили частину цієї агентурної мережі, що дозволяє проаналізувати основні завдання, які ставило перед нею російське керівництво, а також зрозуміти основні форми та методи, які вона використовує. Водночас не всі російські агенти та їхні операції викриті, а значна частина агентів росії як в Україні, так і в інших країнах продовжує активно діяти.

Агенти кремля впливали на керівництво України для відмови від членства в НАТО – RUSI

У доповіді, зокрема, зазначається, що одним з високопоставлених агентів кремля був Андрій Деркач народний депутат українського парламенту з довгою історією роботи з росіянами та просування політики, яка узгоджується з російськими інтересами. Він закінчив Академію ФСК (нині ФСБ) у москві в 1993 році, а потім повернувся в Україну. Його батько був старшим офіцером КДБ і протягом багатьох років також очолював СБУ України.

Крім того, затриманий контррозвідкою у червні 2022 року генерал-майор СБУ Олег Кулініч також у минулому працював заступником Андрія Деркача в "Енергоатомі" та є близьким другом його родини. Кулініч, який працював в апараті голови СБУ, звинувачується у передачі російським спецслужбам даних, що становлять державну таємницю, здійсненні впливу на вище державне керівництво України, вербуванні інших співробітників спецслужб, а також сприяння захопленню півдня України, зокрема шляхом приховування наявної в українських розвідслужбах інформації про підготовку вторгнення на материк з Кримського півострова. Серед інших завдань, які генерал-майор Кулініч нібито отримував від ФСБ, було завдання впливати на вище політичне керівництво України, щоб переконати його в необхідності відмови від курсу на вступ до НАТО та прийняття нейтрального статусу незадовго до вторгнення.

Відмова від вступу до НАТО, за планом російських спецслужб, разом з іншими українськими поступками росії мали стати поштовхом для антиурядових протестів, подібних до Революції Гідності 2014 року, коли президент янукович відмовився від інтеграції України в ЄС. Масові протести мали на меті спростити російським спецслужбам завдання внутрішньої дестабілізації України та паралізувати систему державного та військового управління, створивши умови для російського військового вторгнення.

 Як повідомила "Європейська правда" у березні 2022 року через місяць після повномасштабного вторгнення, президент Володимир Зеленський сказав в інтерв'ю російським журналістам, що Україна у переговорному процесі з росією готова обговорювати відмову від членства в НАТО та нейтралітет.

"Гарантії безпеки та нейтралітет, без'ядерний статус нашої держави. Ми готові на нього йти. Це найголовніший пункт… Він глибоко опрацьований, але мене цікавить, щоб це не був ще один папірець а–ля Будапештський меморандум і таке інше", – сказав Зеленський.

За його словами, російській стороні потрібні гарантії, що це станеться, але для цього потрібно міняти Конституцію України, а цей процес триватиме як мінімум рік.

"Нас цікавить, щоб цей папір перетворився на серйозну угоду, яка буде підписана... Це я зараз перейду до референдуму. Який буде підписаний там, де є пункти гарантій безпеки, усіма гарантами цієї безпеки. Він обов'язково має бути ратифікований парламентами країн–гарантів, це два. І обов'язково має бути референдум в Україні. Чому? Тому що ми маємо закон про референдуми. Ми прийняли його. Зміни того чи іншого статусу... А гарантії безпеки передбачають конституційні зміни. Розумієте, так? Конституційні зміни. Це дві сесії", – сказав він.

Він також зазначив, що референдум неможливий, коли є присутність військ, тобто росія спочатку має вивести свої формування з території України.

"Лише народ може ухвалити рішення, що буде такий статус і такі гаранти. Референдум відбудеться протягом кількох місяців, а зміни до Конституції відбуватимуться щонайменше рік відповідно до чинного законодавства. Мінімум рік", – сказав Зеленський.

Представники владної команди до початку російського повномасштабного вторгнення неодноразово заявляли про те, що "Україну в НАТО не чекають".

У січні 2022 року народний депутат з фракції "Слуга народу" Григорій Мазурашу в ефірі підсанкційного проросійського телеканалу UkrLive заявляв, що Володимир Зеленський не підтримував вступ України в НАТО, коли був кандидатом у президенти. Але оскільки зобов'язання щодо вступу України до ЄС та НАТО були внесені у Конституцію, Зеленський мусить удавати, що він це підтримує.

Мазурашу зауважив, що гучні публічні вимоги Зеленського до союзників мають на меті показати українцям, що нібито в НАТО Україну не чекають. Таким чином готується суспільна думка для повернення позаблокового статусу: "Хотів сказати з приводу НАТО. Не секрет, що Володимир Зеленський, коли був кандидатом у президенти, не йшов на цю посаду з прапором, що ми йдемо до вступу в НАТО. Це всі знають", – сказав Мазурашу.

"Чому у нього змінилася позиція? Тому що він став президентом України, а в Конституцію вписали, у попередньому скликанні 2019 року внесли зміни, і з нейтрального помінявся курс на НАТО. Він мусить як президент і гарант Конституції, яка чинна, говорити про НАТО. Тепер, коли в суспільстві збільшився відсоток за соцопитуванням тих наших громадян, які ніби підтримують вступ до НАТО, президент, на моє відчуття, загострив це питання, тобто почав говорити ледь не ультимативно: "Ну що, берете нас в НАТО чи не берете, для того, щоб показати суспільству, що насправді НАТО нас не чекає. Щоб утворювати підґрунтя для зворотніх змін", – вважає Мазурашу.

"Вважаю, що нам найкраще бути нейтральною країною і зберігати позаблоковість", – додав представник "Слуг народу".

Як повідомляв 5.UA, у Польщі спіймали шпигунів рф, які мали на меті припинити допомогу Україні – що про них відомо.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: у Польщі затримали російських шпигунів.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело