Президент України Володимир Зеленський вважає, що переговори з окупантами неможливі

Президент Туреччини Реджеп Ердоган пропонує Україні та ерефії відновити мирні переговори у Стамбулі. Він готовий виступити посередником у цьому процесі, про що заявив у своєму відеозверненні до учасників саміту Україна – Південно-Східна Європа. Ердоган каже про відновлення зернової угоди та про мирний план Володимира Зеленського. Мовляв, потрібно закінчувати війну та відбудовувати Україну. Про закінчення збройного конфлікту росія та Україна говорили на початку повномасштабного вторгнення. А востаннє обидві сторони зустрічалися у липні 2022. Тоді домовилися про експорт українського зерна Чорним морем. Чому Ердоган нині знову заговорив про переговори і чи це не є ідея путіна, дивіться у сюжеті журналістки "5 каналу" Марти Шикули.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Ердоган пропонує Україні та ерефії відновити мирні переговори: яка тут вигода для Туреччини – сюжет (Відео)

Перші переговори між Україною та росією під час повномасштабної війни тривали 5 годин. Представники обох сторін зустрілися на білоруському кордоні 28 лютого. В розпал повномасштабної війни. Жодного рішення тоді не ухвалили. Лише визначили пріоритетні питання. Військове, гуманітарне та врегулювання конфлікту. Через декілька днів делегації зустрілися знову і домовилися лише про формат гуманітарних коридорів для виходу цивільних із зони бойових дій.

У березні українсько-російські зустрічі продовжилися у Стамбулі. Але покласти край бойовим діям не вийшло. Україна просила вивести війська на кордони 23 лютого 2022, виплату репарацій за завдану шкоду під час бойових дій, видати осіб, причетних до злочинів проти українців та гарантії безпеки у разі відмови у вступі до НАТО.

Тим часом запити росії були абсурдними. Проєкт такої "мирної" в лапках угоди часів квітня 2022-го оприлюднило авторитетне американське видання The Wall Street Journal. Кремль планував перетворити Україну на "постійно нейтральну державу, яка не бере участі у військових блоках", заборонити відновлювати збройні сили за підтримки Заходу і залишити Крим під фактичним контролем росіі. Питання про окуповані частини Донецької та Луганської областей не було внесене до проєкту. Як пишуть аналітики видання, це мали обговорити путін і Зеленський під час особистих переговорів, яких так хотів кремль, але яких не сталося. Бо росія дедалі жорстокіше тероризувала Україну та мирне населення: обстрілами, наступами та окупацією.

Нові переговори були влітку 22-го. Тоді за посередництва Ердогана домовилися про експорт українського зерна Чорним морем. Але росіяни одразу після цього обстріляли Одеський порт. І далі продовжували свій терор. Через рік кремль вийшов із зернової угоди.

Нині на тлі загострення на фронті та наступу сил супротивника у ЗМІ знову почали з’являтися дискусії про потенційні переговори. Навіть майданчик для них з’явився. Знову зібратися за столом Україні та росіі пропонує президент Туреччини.

"Попри те, що ми вступили в третій рік війни і попри всі наші зусилля, не було досягнуто достатнього прогресу на шляху до встановлення миру. Я залишаюся прихильником того, що дипломатії та діалогу необхідно дати шанс закінчити війну справедливим і тривалим миром", – заявив Ердоган.

Про українсько-російські перемови Ердоган натякає не вперше. Але аналітики певні, що це лише геополітичні амбіції президента Туреччини і не більше. Бо нині передумов для зустрічі обох сторін немає.

"Він відпрацьовує власну політику. Це все через те, що Саудівська Аравія хотіла влаштувати переговори Україна – рф, після візиту Зеленського і володіна спікера госдуми. Паралельно китайці обгострилися. Тобто це показує нам, ті країни, які бачать себе модераторами, каже про те, що вони готові це робити. Чому? Бо росія попри свій тиск на фронті не може досягти реальних результатів, а захід надати ту допомогу, яка потрібна. І всі ті, хто хотів бути посередниками, нагадують про себе і заявляють, що потрібно розмовляти і треба переговори", – пояснив директор програми "Північна Америка" ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв.

Раніше Ердоган робив заяви щодо війни між Ізраїлем та Хамасом, але це питання для нього відійшло на другий план, а в Україні далі гарячіше. Відновлення мирних переговорів – єдиний шлях зміцнити Туреччині її посередницьку роль та капіталізуватися на ній у світі, кажуть експерти.

"Взяти за собою право Туреччини вважатися не тільки регіональним, а глобальним гравцем, глобальним лідером. А питання російсько-української війни, звичайно, вигідне і зручне. Тема, яка хвилює весь світ, без перебільшення. Ердоган любить популярність, бути на шпальтах всіх ЗМІ і він хоче претендувати на додаткову роль у регулювання цієї ситуації в майбутньому", – зауважив політолог Ігор Рейтерович.

"У нього хороші стосунки з путіним, контакт із Зеленським. Будь-якого роду контакти означають привілеї такій стороні, яка приймає, бо там низка їхніх домовленостей. Це було видно по зерновому коридору. Це економічні, геополітичні вигоди. Конфлікт такого масштабу, найбільшого в світі і так сторона, яка примирила, не тільки буде мати певні вигоди з Україною і росією, а й іншими країнами заходу. І вони б йшли на зустріч Туреччинні в інших питаннях, які є в геополітиці", – пояснив політичний аналітик і експерт із питань росії Ярослав Макітра.

Чи причетний до заяви Ердогана путін і чи не є вона сигналом від президента ерефії, навряд чи, кажуть експерти. Бо путін не раз наголошував, що він не визнає суб'єктність України. А її долю мають вирішувати росія та США. Але провідні світові ЗМІ писали, що Кремлю вигідна передишка. Тому путін навіть надсилав сигнали заходу. Мовляв, окуповане залишаю собі і зупиняймо бойові дії.

"Це він дочекався певної політичної конструкції, шо він виграє. Терези схилилися на його бік. Він це використовує, щоб через захід посадити його або Україну за перемовини. Він зараз із позиції сили буде на переговорах. Це вікно можливостей для нього. Тому він підсовує: то приїде до нас представник Китаю, то ось вам, будь ласка, Туреччина. Вибирайте, на якому майданчику ви підпишете капітуляцію", – наголосив дипломаті і експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

"росія нині прагне скасування санкцій, які тиснуть на неї. російським олігархам чим далі, тим складніше утримувати свої статки закордоном. ЄС приймає рішення про замороження активів російських олігархів і державних російських коштів. І така політика буде продовжуватися надалі, поки не закінчиться війна. Але умови, які нині росія висуває до нас, є неприйнятними. Тому я далекий від того, що переговори в Туреччині можуть найближчим часом розпочатися. хоча тиск триває", – зазначив керівник Центру громадської аналітики "Вежа" і голова БФ "Нова дорога" Валерій Клочок.

Помічник путіна – Володимир Мединський в коментарі одному з пропагандистських ЗМІ заявив, що готовий поїхати на переговори з представниками України, якщо отримає відповідне доручення. Натомість Президент України Володимир Зеленський вважає, що переговори з окупантами неможливі, бо закінчувати війну путін не має наміру.

Натомість питання України обговорюватимуть на глобальному саміті миру. Це міжнародна зустріч лідерів країн, яку планує організувати Україна навесні цього року. Київ подасть власну формулу миру. Серед пропозицій України: звільнення всіх заручників, відновлення територіальної цілісності, виведення російських військ та припинення бойових дій. Потому країни підготують відповідний документ. А далі його ще має схвалити росія, яку теж доведеться посадити за стіл перемовин.

Марта Шикула, "5 канал".

Дивіться також:

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Джерело