Похорон принца відбудеться 17 квітня, у Лондоні вже почали підготовку до нього

Восьмиденну жалобу оголосили у Великій Британії через смерть принца Філіпа – чоловіка королеви Єлизавети. Весь цей час на державних будівлях і військових об'єктах країни залишатимуться приспущеними прапори. Єлизавета Друга не виконуватиме монарших обов'язків, а парламенти Британії не ухвалюватимуть законів. По всьому королівству громадяни віддають шану принцу й продовжують зносити квіти до королівських резиденцій. Королівський двір, однак, просить британців уникати масових скупчень через пандемію. Пам'ять герцога вшанували гарматними залпами в різних куточках королівства та навіть за океаном. Тим часом Лондон почав підготовку до похоронної церемонії, яка відбудеться 17-го квітня. На ній будуть присутні лише члени монаршої родини – до 30-ти осіб, як того вимагають карантинні обмеження. Більше знає журналістка "5 каналу" Христина Катарина.

Восьмиденна жалоба та приспущені прапори: у Британії продовжують вшановувати пам'ять принца Філіпа (Відео)

"Прощавай, любий принце!" – світова преса рясніє заголовками про смерть герцога Единбурзького. Ця тема – на перших шпальтах газет і журналів. Співчуття королеві й монаршій родині висловлюють світові лідери. У країнах Співдружності приспущені прапори. У пам'ять про принца Філіпа до британських посольств несуть квіти. В Австралії на честь чоловіка королеви Єлизавети поблизу будівлі парламенту пролунали гарматні залпи.

41-м салютом пам'ять принца Філіпа вшанувала й артилерія у Сполученому Королівстві. Рівно опівдні в унісон пролунали постріли у столицях чотирьох країн – Лондоні, Единбурзі, Кардіффі та Белфасті, а також у Ґібралтарі, яка є заморською територією Британії.

Востаннє залпами Велика Британія прощалася з Вінстоном Черчіллем у 1965-му році, а перед цим – із королевою Вікторією у 1901-му. Гармати, з яких палила королівська артилерія у Лондоні, використовували під час Першої світової. Свого часу з них стріляли на честь весілля Філіпа та Єлизавети, а згодом – під час сходження королеви на престол. Шану герцогу Единбурзькому віддали й на військово-морській базі в Портсмуті, салюти випустили і з кораблів монаршого флоту. Море посідало особливе місце в житті принца Філіпа. Королівському флоту він віддав більше десяти років життя, служив у ньому під час Другої світової, а у 2011-му році отримав почесний титул лорда-адмірала.

"Він був дуже відданим чоловіком. У нього могла скластися блискуча кар'єра у королівському флоті, але принц Філіп пожертвував нею, аби стати другим після своєї дружини. Чудовий чоловік, він завжди мені подобався", – розповідає житель Лондона Девід Піллінджер.

З принцом попрощалися і дзвони Вестмінстерського абатства, де він колись брав шлюб. Останню шану герцогу Единбурзькому віддала й кіннота поблизу Віндзорського замку. До королівської резиденції та Букінгемського палацу люди оберемками зносять квіти й листівки. Хоча монарша родина попросила цього не робити, а радше пожертвувати гроші на благодійність.

"Я прийшла подякувати герцогу Единбурзькому за його державну службу, яку він ніс так багато років, відколи повернувся з фронту. А ще, аби підтримати королеву й монаршу родину, адже вони втратили людину, яку дуже любили і яка була їхньою опорою", – каже Джейн Волліс, мешканка Лондона.

Принц Філіп пішов із життя ранком п'ятниці – у Віндзорському замку. До свого ювілею не дожив два місяці. Як це заведено, до похорону герцога Единбурзького королівський двір готувався заздалегідь. Планували, що в останню путь його проводитимуть із військовою процесію, сотнями армійців і тисячами людей обабіч вулиць. Утім через пандемію від церемоній довелося відмовитися. Похорон принца Філіпа буде королівським, але не державним: без публічного прощання, як того хотів сам герцог. Жалобна літургія та поховання відбудуться у каплиці Святого Георгія на території Віндзорського замку – відповідно до останньої волі принца.

Христина Катарина, "5 канал"

Джерело